Podróż koleją transsyberyjską - atrakcje po drodze

Podróż koleją transsyberyjską jest przygodą samą w sobie. Zapierające dech w piersi widoki, nowe, ciekawe miejsca i przyjaźnie nastawieni ludzie świetnie umilą czas podróży.

Podróż koleją transsyberyjską może się okazać świetnym pomysłem na spędzenie urlopu. Jest to najdłuższa i zarazem najsłynniejsza linia kolejowa świata. Wraz z odchodzącymi od niej szlakami transmandżurskim oraz transmongolskim ma długość ponad dziewięciu tysięcy kilometrów. Trasa linii transsyberyjskiej przekracza aż osiem stref czasowych. W podróż koleją transsyberyjską najlepiej jest się wybrać o ciepłej porze roku, ponieważ ponad pięćdziesięcio stopniowe syberyjskie mrozy mogą uniemożliwić zwiedzanie niektórych miejsc.

 

 

  • Koszt podróży koleją transsyberyjską i bezpieczeństwo

Bilety można kupić zarówno na całą trasę jak i na poszczególne odcinki. Można je zarezerwować przez Internet, a dla jadących z biurem podróży są wliczone w cenę wycieczki. Koszt podróży zależy od trasy przejazdu, klasy wagonu, liczby postojów przeznaczonych na zwiedzanie oraz od tego, czy podróż będzie się odbywać samodzielnie czy też z przewodnikiem. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża i wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Podróż, dzięki ochronie znajdującej się w wagonach, należy do bezpiecznych, jednak na stacjach należy uważać na kieszonkowców.

 

  • Trasa kolei transsyberyjskiej

Główny szlak kolei rozpoczyna się w Moskwie na Dworcu Jarosławskim i kończy we Władywostoku. Pociąg zatrzymuje się po drodze na ponad osiemdziesięciu stacjach. Oprócz postojów w większych i bardziej znanych miastach, takich jak Nowosybirsk czy Irkuck, w których to postoje trwają na tyle długo że można wyjść na miasto, pociąg często zatrzymuje się w małych i zapomnianych miasteczkach i wsiach. To właśnie w nich można zobaczyć i poznać prawdziwą Rosję i jej kulturę.

 

  • Najciekawsze miejsca na trasie kolei transsyberyjskiej

Trasa kolei transsyberyjskiej wiedzie poprzez nieustannie zmieniające się i malownicze tereny. Na trasie można więc zobaczyć między innymi syberyjską tajgę, rozległe stepy, dolinę Wołgi czy góry Ural. Na uwagę zasługuje także najstarsze jezioro świata, Bajkał oraz niedalekie zakole Angasolka, uchodzące za najpiękniejszy odcinek trasy. Po drodze można zobaczyć także liczne dzieła architektury takie jak 2612 metrowej długości most na rzece Amur oraz niemal stuletni, liczący dwa kilometry długości tunel pod górami Chingan.

 

  • Ludzie na trasie

Koleją transsyberyjską, oprócz licznych turystów, podróżują przede wszystkim mieszkańcy Rosji i krajów dalekiego wschodu. Ludzie są przyjaźnie nastawieni. W rozmowach z nimi można się dużo dowiedzieć i poznać wiele ciekawych faktów o ich krajach, kulturze i zwyczajach. Na większości stacji spotkać można miejscową ludność, u której można kupić regionalne jedzenie. Oferowane wyroby są na ogół domowej produkcji, więc może to być doskonała okazja na poznanie prawdziwej, syberyjskiej kuchni.