Podróż Transpantaneirą - co można zobaczyć

Podróż Transpantaneirą zapewnia odpoczynek a także możliwość wycieczki na safari i bezpośredniej obserwacji wielu egzotycznych zwierząt zamieszkujących Pantanal.

Znajdujący się na południu Brazylii Pantanal to największe na świecie tereny bagienne będące siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Jedyna droga wiodąca przez te tereny to Transpantaneira, łącząca miasta Pocone i Porto Jofre. Podróż Transpantaneirą połączona z podglądaniem dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku jest obowiązkowym punktem objazdowych wycieczek po Brazylii, organizowanych również przez polskie biura podróży. Bardziej samodzielne osoby mogą wynająć przewodnika na miejscu i zarezerwować nocleg w jednej z miejscowych farm, zwanych fazendami.

 

 

  • Pantanal – co warto wiedzieć

W związku z ukształtowaniem terenu, 80% powierzchni Pantanalu to tereny zalewane przez wodę podczas pory deszczowej. Dlatego, w podróż Transpantaneirą najlepiej wybrać się w październiku, po długim okresie suszy, tuż przed rozpoczęciem trwających od listopada do marca opadów deszczu. Rzeki i rozlewiska zajmują wtedy stosunkowo małą powierzchnię. Ograniczony dostęp do wody gromadzi wiele gatunków zwierząt na małym obszarze, co znacznie ułatwia ich obserwację. Urok i niepowtarzalność miejsca przyczyniły się do rozwoju turystyki. Obecnie, oprócz dziennego i nocnego safari turyści mogą tu jeździć konno, łowić piranie, spróbować tradycyjnej brazylijskiej kuchni oraz wypoczywać w basenie. Negatywnym skutkiem nadmiernego rozwoju turystyki oraz wypasu bydła i intensywnego rybołówstwa jest ciągle rosnące zagrożenie dla tych terenów i zamieszkujących je zwierząt. W celu ochrony przyrody, stworzono parki narodowe: Pantanal Matogrossense National Park oraz SESC Pantanal Private Natural Heritage Reserve. Turysta powinien pamiętać, że pamiątki takie jak kości, skóry czy wyroby ze skór zwierząt mogą pochodzić z nielegalnego źródła. Kupno takiej pamiątki nie tylko wspiera kłusownictwo, ale może stać się powodem poważnych problemów podczas powrotu do domu.

 

  • Zwierzęta i rośliny

Pantanal to jedna z największych na świecie ostoi dzikiej przyrody, dlatego podróż Transpantaneirą polecana jest szczególnie miłośnikom zwierząt. Można tu zobaczyć ponad 650 gatunków ptaków, 260 gatunków ryb, 50 gatunków gadów oraz 80 gatunków ssaków. Miejscowi ranczerzy to doskonali przewodnicy, organizujący nocne i dzienne „polowania” z aparatem. Chętnie dzielą się również bogatą wiedzą na temat życia i zwyczajów zwierząt. Zróżnicowana roślinność Pantanalu tworzy rozmaite scenerie. Podczas podróży Transpantaneirą odkryjemy zarówno gęste zarośla, trawiaste równiny, sawanny i lasy typowe dla północnowschodniej Brazylii. Gwarantowane są niezapomniane fotografie. Nad wodą zobaczyć można aligatory, gatunek zagrożony wymarciem. Występują tu również największe gryzonie na świecie – kapibary. Z kolei w lasach dużo radości przyniesie podglądanie życia małp kapucynek. Przy odrobinie szczęścia można również zaobserwować cętkowane jaguary, pumę będącą największym przedstawicielem małych kotów oraz, przypominającego lisa na długich nogach, wilka grzywiastego. Pantanal to również dom dla pancerników, mrówkojadów, zielonych iguan oraz anakond. Osoby, które nie interesują się na co dzień ptakami na pewno zwrócą uwagę na nandu, dużego strusia amerykańskiego.