Podstawowe zasady eleganckiego ubioru

Elegancki ubiór powinien być przede wszystkim schludny, estetyczny i dostosowany do okazji - ten efekt osiągniemy starając się wybierać części garderoby dopasowane do naszej sylwetki i wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Wygląd zewnętrzny jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących o tym, jakie wrażenie wywołujemy na nowo poznanych osobach a także ludziach, z którymi spotykamy się na co dzień: współpracownikach, przełożonych, znajomych. Poza cechami, na które nie mamy wpływu - wzrostem czy urodą, oceniany jest także nasz styl ubierania. Dbałość o elegancki ubiór to nie tylko kwestia estetyki - jest także sposobem wyrażania szacunku wobec otoczenia, oraz podkreślenia swojej powagi i profesjonalizmu.

Ubiór eleganckiego mężczyzny

Elegancki ubiór mężczyzny powinien być schludny, wysokiej jakości i konserwatywny. Musi być zawsze świeży i starannie wyprasowany. Kluczem do eleganckiego wyglądu jest dobre dopasowanie elementów garderoby - nieelegancko wyglądają zarówno za duże, jak i zbyt ciasne ubrania. Na znalezienie odpowiedniego rozmiaru i kroju należy zwrócić uwagę zwłaszcza przy wybieraniu koszuli, marynarki i spodni. Rękaw marynarki powinien być o centymetr krótszy od rękawa koszuli. Kołnierzyk koszuli nie może uwierać ani być za luźny. Nogawka spodni powinna mieć długość dopasowaną tak, aby z tyłu sięgać do obcasa, natomiast z przodu lekko opierać się o but. Ponieważ spodnie przy siadaniu wydają się dużo krótsze, należy zawsze pamiętać o zakładaniu skarpetek odpowiedniej długości i ciemnym kolorze. Wszystkie elementy garderoby muszą do siebie pasować, dlatego teczkę, pasek, krawat należy dobierać ze starannością.

Elegancki ubiór dla kobiety

Elegancka kobieta, niezależnie od okoliczności, nie powinna zakładać prowokujących ubrań. Aby wyglądać atrakcyjnie i intrygująco, wcale nie musi zakładać bardzo krótkich spódnic, obcisłych ubrań czy bluzek z przesadnie dużym dekoltem - kobiecość może podkreślić za pomocą dopasowanego do figury kroju i deseniu. W oficjalnych sytuacjach elegancki ubiór wymaga, aby miała na sobie rajstopy dopasowane odcieniem do spódnicy. Do kreacji panie powinny dopasować dodatki: pasek, biżuterię, torebkę lub inne akcesoria, jednak ich ilość nie może być przytłaczająca. Dotyczy to zwłaszcza biżuterii: nie może wydawać dźwięków przy poruszaniu się i nie należy zakładać jej zbyt wiele na raz - wystarczy ładnie dobrany komplet kolczyków i naszyjnika, który może być uzupełniony pierścionkiem lub bransoletką. Aby dodać sobie profesjonalizmu możemy zastąpić ją zegarkiem. Elegancki ubiór dobrze komponuje się z obuwiem wysokiej jakości, dopasowanym pod względem stylu i kolorystki do reszty stroju.