Poduszki z ziarnami - wypełnianie i zastosowanie

Do wykonywania poduszek z ziarnami potrzebujemy tylko kawałka naturalnego materiału, ziaren zbóż czy kasz oraz odrobiny ziół, które wzmocnią zdrowotne właściwości poduszki.

W świecie otaczającym nas przedmiotami z tworzyw sztucznych poduszki z ziarnami są zdrową alternatywą a z zawartych w nich dobrodziejstw natury i ich działania leczniczego możemy korzystać w każdym dosłownie miejscu: w domu, w samochodzie czy pracy.

Poduszka z funkcją termoforu
Poduszki z ziarnami mogą posłużyć nam jako wygodny i zdrowy termofor lub ciepły okład. W tym celu wypełnioną ziarnami poszewkę wkładamy do ogrzania w piekarniku na około 15 minut w temperaturze 70 stopni Celsjusza, a następnie przykładamy w bolące miejsce. Do tego celu najlepiej posłużą nieduże powłoczki uszyte z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna. Mogą mieć rozmaite kształty, ale najlepiej nadają się lekko wydłużone, prostokątne poduszki, które wygodnie otulą bolącą szyję czy kolano. Nie wypełniamy wtedy poduszki z ziarnami do pełna - pozostawiamy w niej wystarczająco dużo miescja, by ziarna mogły swobodnie przesypywać się z jednej strony na drugą. Nie wsypujemy też za mało, ponieważ poduszeczka nie będzie wtedy trzymała ciepła zbyt długo. Wypełnijmy powłoczki ziarnem pszenicznym, kaszą gryczaną, perłową czy gryczaną łuską. Poduszki z ziarnami w takiej postaci mogą nam posłużyć również jako doskonałe podparcie i naturalny masażer kręgosłupa. Szczególne działanie przypisuje się łusce gryczanej, którą poza poduszeczkami można wypełnić nawet materace i duże poduszki do spania. Takie wyposażenie łóżka poleca się alergikom, ponieważ łuska gryczana nie uczula, świetnie dostosuje się do kształtu ciała, niweluje bóle kręgosłupa i bóle głowy.

Relaksacja i odpoczynek
Wykonując małe poduszki z ziarnami warto uzupełniać ich zawartość o pachnące ziołowe mieszanki. Połączymy wtedy zdrowotne właściwości ziaren oraz siłę suszonych ziół. Tutaj ograniczyć powinny nas tylko warunki zdrowotne osoby, dla której przygotowujemy poduszkę, alergikom nie dajemy do snu poduszki z suszonymi kwiatami. Osobie mającej problemy z zasypianiem, przygotujmy ziarna pszenicy z lawendą, miętą i rumiankiem. Natomiast jeśli mamy problem ze stresem do poduszki z łuską gryczaną dodajmy kwiatu rumianku i płatki róży. Jeśli do poduszek z ziarnami zdecydujemy się dodawać zioła, poszewki wykonajmy z materiałów na tyle gęsto dzianych aby drobinki ziół nie wydostawały się na zewnątrz. Nada się naturalny len, który nie podrażni skóry. Samodzielnie wykonane poduszki trzeba mocno zszyć, by ziarna nie wysypały się.