Podwójna umywalka - instrukcja montażu

Instalacja podwójnej umywalki opiera się na wyborze właściwej metody montażu – później potrzeba już tylko cierpliwości i szczypty budowlanej wiedzy.

Instalacja odpowiedniego sprzętu w łazience wiąże się z doborem właściwego rozmiaru umywalki. Jeśli w mieszkaniu znajduje się więcej niż 3, 4 osoby to może okazać się, że małe, 60 centymetrowe urządzenia są niewystarczające. Podwójna umywalka likwiduje ten problem i ułatwia przeprowadzanie codziennej toalety w dużo bardziej komfortowych warunkach.

Początek montażu - ważne informacje

Zabierając się za montaż podwójnej umywalki musimy pamiętać o kilku istotnych sprawach, które ustrzegą nas przed nieprawidłowym montażem i błędami z nim związanymi. Pamiętajmy o tym, aby w trakcie montażu nie przyklejać urządzenia sylikonem w celu wzmocnienia jego zamocowania. W późniejszych latach urządzenie może zostać poddane demontażowi, a to może skończyć się uszkodzeniem płytek ceramicznych lub samego urządzenia. Silikonu należy używać już po montażu, wypełniając nim tylko szczeliny pomiędzy urządzeniem, a ścianą lub blatem. Warto wyposażyć się w umywalki ze stali nierdzewnej lub corianu. Umywalki ceramiczne imponują z kolei wysoką odpornością na starzenie się i mikropęknięcia - prym wiodą tutaj urządzenia wykonane z porcelany.

Pierwsza faza instalacji podwójnej umywalki

Podwójna umywalka powinna znajdować się mniej więcej na wysokości 85 cm od podłogi - licząc od krawędzi górnej instalowanego urządzenia. Pamiętajmy o tym, że sposób zamontowania zależy od rodzaju urządzenia oraz od rodzaju ściany, do której je mocujemy. Ważne też aby przed montażem wykonać niezbędne podejście wodociągowe i kanalizacyjne. Pierwsze doprowadza zimną i ciepłą wodę, a wysokość i rozstaw jego montażu zależy od rozmiaru i typu baterii umywalkowej. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na wybór baterii przed odpowiednim ułożeniem i wyprofilowaniem rur. Urządzenie podwójne wymaga także instalacji osobnego podejścia kanalizacyjnego - odpływy muszą mieć osobne podejście do każdej z komór umywalki. Oba podejścia należy połączyć z rurą zbiorczą, która w przypadku podwójnych umywalek musi mieć średnicę nie mniejszą niż 50mm.

Podwójna umywalka - montaż

Umywalkę można przymocować dwiema śrubami, których grubość dostosowuje się do rodzaju ściany. Jeśli ściana wyłożona jest płytami gipsowo-kartonowymi należy wykonać specjalny stelaż mocujący w formie stalowych ram z uchwytami na umywalkę. Stelaże stosuje się też w momencie kiedy nie można ukryć kanalizacyjnego i wodociągowego podejścia w ścianie. Jeśli dysponujemy urządzeniem ze szkła, stali lub corianu to do montażu możemy zastosować tak zwane konsole i wsporniki. Pierwsze pełnią również funkcję dekoracyjną - można na nich na przekład wieszać ręczniki. Jeśli w łazience mamy blat, będący częścią umeblowania pomieszczenia to można „ustawić na nim” podwójną umywalkę - wystarczy wykonać odpowiedni otwór w blacie, w który wkładamy urządzenie, a pustą przestrzeń pomiędzy wypełniamy silikonem. Montaż można wykonać także na postumencie - stawiamy wtedy na nim umywalkę i zaznaczamy ołówkiem w ścianie miejsca na otwory mocowań. Po wywierceniu dziury wystarczy włożyć korki rozporowe, zawiesić umywalkę i dobrze dokręcić śruby mocowań.