Podział filtrów basenowych - jaki filtr wybrać?

Aby upewnić się, iż woda w naszym basenie jest czysta, należy zainstalowac odpowiedni filtr - polietylenowy czy wiszący, jak również zwrócić uwagę na rodzaj zainstalowanej w basenie pompy.

Filtry basenowe obsługuje się bardzo łatwo – wystarczy pamiętać o systematycznym wymienianiu zużytego filtra. Ważne aby utrzymywać w czystości przestrzeń naszego relaksu, tym bardziej, że czas w basenie spędzają również nasze dzieci. Istnieje kilka funkcjonalnych filtrów, które łatwo dostosować do każdego rodzaju basenu kąpielowego.
 

 1. Filtry piaskowe
  Do naszego basenu dostaje się szereg zanieczyszczeń w postaci włosów, tłuszczu, czy też płatków skóry. Bez przeprowadzonej filtracji woda w basenie stanie się szybko brudna i mętna. Prawidłową filtrację zapewniają filtry piaskowe, które wykonane są z wytrzymałego poliestru, nierdzewnej stali lub polietylenu. Wybierając odpowiedni filtr do swojego basenu warto pomyśleć o tych urządzeniach, które wykonane są z poliestru - cechuje je najbardziej ekonomiczna równowaga pomiędzy jakością i ceną. Piaskowe filtry wyposażone są w niezbędną pompę ssąco-tłoczącą, która pobiera wodę basenową i z dużą prędkością przeprowadza ją przez oczyszczający pokład piasku. Filtry piaskowe często są wyposażone w przydatne łapacze włosów. Do filtra woda dostaje się przez system rur, które łącza go z basenem. Wymiana takiego filtra jest niezwykle prosta trwa niecałe 5 minut – wystarczy oczyścić go pod strumieniem ciepłej wody i odprowadzić zanieczyszczenia do kanalizacji.
   
 2. Filtry basenowe – inne rodzaje
  Jeśli rodzaj basenu tego wymaga możemy zamontować filtr wiszący. Filtry basenowe tego rodzaju są urządzeniami kompaktowymi – w jednej obudowie zamknięty jest wkład filtrujący wraz z pompą. Filtr taki jest zanurzony w basenie, a cyrkulacja wody odbywa się w obwodzie zamkniętym. Można zaopatrzyć się również w filtr kartuszowy lub nabojowy. Filtry takie stosowane są raczej do filtrowania małych basenów. Ich zaletą jest również sposób cyrkulacji wody, który nie musi się opierać na płukaniu wstecznym do kanału – brud i zanieczyszczenia można usuwać na bieżąco, bez oczekiwania na automatyczne ich usuwanie przez urządzenie. Filtry takie zajmują mało miejsca i są dosyć skuteczne w oczyszczaniu wody. Ich wadą jest to, że często się brudzą i należy liczyć się z koniecznością częstego prania wkładów w pralce w temperaturze 60°C.
   
 3. Pompy basenowe
  Zaopatrują się w filtry basenowe należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność zamieszczonych w nich pomp. To one często decydują o skuteczności i prędkości filtrowania zanieczyszczonej wody. Dobre pompy są zbudowane z brązu lub żeliwa oraz wyposażone w łapacz włókien, który stanowi prefiltr absorbujący największe zanieczyszczenia i ochraniający wirniki pompy przed uszkodzeniem. Warto zaopatrzyć się z pompę wykonaną z polipropylenu – tworzywa o największej gęstości ze wszystkich stosowanych powszechnie tworzyw sztucznych. Pompy wykonane z tego tworzywa są odporne na działanie zasad, kwasów i soli oraz wszelkich rozpuszczalników organicznych. Konstrukcja wykonana z tworzyw sztucznych jest całkowicie odporna na działanie temperatury do 60°C. Przy zaopatrywaniu się we właściwe filtry basenowe warto też zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są łopatki wirnika pompy. Świetnie sprawdzają się te pomp, których łopatki zrobione są z gumy – dzięki temu praca urządzenia jest bardziej wydajna, cicha i komfortowa dla osób korzystających z kąpieli basenowej.