Podział perfum ze względu na zapach

Tradycyjny podział perfum na kompozycje kwiatowe, owocowe, orientalne, aldehydowe, paprociowe i drzewne, ułatwia nam orientację w świecie zapachów.

Perfumy swój bogaty aromat zawdzięczają wielu substancjom pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i alkoholi. Jedna kompozycja może zawierać nawet kilkadziesiąt różnych nut zapachowych z różnych rodzin. Specjaliści stosują podział perfum w zależności od tego, jakie kategorie zapachów dominują w ich składzie. Podział perfum ze względu na ich zapach jest podobny zarówno dla kosmetyków przeznaczonych dla mężczyzn, jak i kobiet.

Perfumy cytrusowe

To na ogół bardzo świeże, jasne i ciepłe kompozycje, określane czasem także jako zielone i owocowe. W ich składzie przeważają składniki pozyskane na skutek tłoczenia na zimno owoców cytrusowych - bergamotki, pomarańczy, cytryny, mandarynki czy grejpfruta. Wzbogaca się je nutami kwiatowymi, trawy cytrynowej lub ziołowymi i drzewnymi. Są na ogół kojarzone z osobami młodymi i aktywnymi, dlatego do tej rodziny należy wiele zapachów klasyfikowanych jako sportowe i unisex.

Kwiatowe kompozycje

Jest to bardzo bogata i różnorodna rodzina zapachów, które według podziału perfum określane są przeważnie jako kobiece, chociaż kwiatowe nuty i akordy coraz częściej pojawiają się w produktach przeznaczonych dla mężczyzn. Większość z nich określana jest jako słodkie, świeże i delikatne, odpowiednie na dzień.

Grupa orientalna

Mianem tym określa się perfumy, w których składzie dominują korzenne, balsamiczne i zwierzęce nuty w połączeniu z cytrusowymi lub kwiatowymi zapachami. Na ogół są to zapachy dosyć ciężkie, trwałe i wyraziste, dlatego nie poleca się ich na oficjalne okazje. Ich uwodzicielski, zmysłowy i ciepły zapach jest bardziej odpowiedni na wieczór.

Podział perfum aldehydowych

Ten rodzaj perfum został wprowadzony w latach dwudziestych naszego wieku i opiera się na syntetycznych tworzywach. Do grupy należą zapachy kwiatowo-aldehydowe, pudrowe i drzewno-aldehydowe. Chociaż zdaniem koneserów sztucznie stworzone zapachy nie dorównują naturalnym olejkom, do grupy tej należy wiele znanych kompozycji, między innymi słynne Channel Nr 5.

Perfumy Fougère

Podział perfum wyróżnia tę grupę ze względu na charakterystyczną bazową kompozycję zapachową składającą się z mchu dębowego, kumaryny, geranium, lawendy i bergamotki. Większość zapachów z grupy Fougère, lub inaczej "paprociowej", to perfumy męskie.

Zapachy leśne

Wyróżnia się wśród nich dodatkowy podział perfum na zapachy drzewne, drzewno-skórzane i drzewno-tytoniowe. Nuty drzewne dominują głównie w kosmetykach męskich wzbogacone zapachem cytrusów, kwiatów i przypraw. Na ogół są bardzo eleganckie, głębokie i stonowane.