Pogodzenie pracy z nauką: rady praktyczne

Pogodzenie pracy z nauką nie jest łatwe, jednak dzięki drobnym wskazówkom całkiem możliwe.

Obecnie coraz częściej młodzi ludzie chcą połączyć naukę z pracą. Podejmują się najróżniejszych zajęć, od pracy tymczasowej, jednorazowej, po chałupnictwo lub inne rodzaje pracy zdalnej. Wiadomo jednak, że nie jest to zadanie proste – nauka pochłania wiele czasu i często dodanie do rozkładu dnia studenta jeszcze pracy jest trudnym zadaniem. Podajemy zatem parę praktycznych rad, co zrobić aby pogodzenie pracy z nauką stało się możliwe.

Jak zacząć?
Po pierwsze, aby pogodzić pracę z nauką trzeba być odpowiedzialnym i zmobilizowanym. Należy tak organizować czas, aby wykorzystać go maksymalnie. Osobom, które mają problemy z mobilizacją do działania oraz nie wiedzą jak dobrze zarządzać czasem, może być trudno podołać temu zadaniu. W miarę możliwości warto dokładnie zaplanować sobie cały tydzień. Należy wyznaczyć czas, w którym przebywamy na uczelni, w którym pracujemy, oraz w którym odpoczywamy – pozwoli to na stworzenie schematu dnia, który stanie się pozytywnym nawykiem. W ten sposób unikniesz chaotycznej bieganiny z jednego miejsca na drugie, a co za tym idzie, ograniczysz stres, utrudniający naukę, o pracy nie wspominając. Jednym słowem, grunt to dobra organizacja czasu i samodyscyplina, warto więc popracować na wykształceniu w sobie tych umiejętności, aby swobodnie połączyć pracę z nauką.

Gdzie do pracy?
Kolejną ważną sprawą jest to, gdzie szukać pracy, która będzie na tyle elastyczna, aby było możliwe połączenie jej z nauką. Studenci szukają jej niemal wszędzie, jednak nie da się ukryć – nie każda praca daje możliwość elastycznego ustalenia godzin, w których chcesz pracować. Jednym z wyjść jest zatrudnienie się w sieci fast foodów – często oferują one dopasowanie godzin pracy do możliwości studenta. Kolejnym ewentualnym miejscem pracy są wszelkiego rodzaju puby oraz bary – ze względu na to, że pracuje się tam głównie wieczorami i w nocy, co nie koliduje z godzinami nauki. Z kolei całkiem innym wyjściem z tej sytuacji jest znalezienie zatrudnienia przez internet – zazwyczaj jest to praca nieokreślona ścisłymi godzinami – możesz sam decydować o tym, kiedy i ile chcesz pracować. Jest to parę sposobów na pogodzenie pracy z nauką.