Pojezierze frankońskie miejscem na relaksujący urlop

Nie trzeba jechać na drugi kraniec świata, aby zaznać wymarzonego spokoju i zregenerować siły - wystarczy wybrać się na pojezierze frankońskie.

Położona na północy Bawarii Frankonia jest esencją sielankowej przyrody i urokliwych zabytków, rozsławionych na światową skalę. To bogactwo romantycznych zaułków, ale przede wszystkim niezwykłych, architektonicznych rozwiązań.

 

 

 

 • Różne epoki w jednym miejscu
  Miasta leżące na pojezierzu frankońskim są połączeniem wielu kultur, albowiem swój ślad odcisnęli tu zarówno Rzymianie, Germanie jak i Celtowie, co zaowocowało powstaniem piętnastu zamków i aż dwudziestu sześciu pałaców. Jest to także styk różnych epok - zarówno średniowiecza, jak i bogactwa baroku, czyli ozdobnego rokoko. Warto przejść się uliczkami Rothenburga, zapoznać się z urozmaiconą historią oraz zasiąść przy jednej z lokalnych kafejek na Starym Mieście, tuż obok zabytkowego ratusza. Obowiązkowym punktem wycieczki powinien być również Bamberg - miejscowość, gdzie podziwiać można zabytkową Starówkę wpisaną na listę UNESCO oraz odwiedzić aż piętnaście różnych muzeów.

 

 • Aktywny wypoczynek
  Dla miłośników aktywnego wypoczynku, pojezierze frankońskie ma do zaoferowania doskonale rozbudowaną ścieżkę rowerową, która prowadzi od miejscowości Aschaffenburg, aż do Bambergu. Piękno otaczającego trasę krajobrazu jest zachwycające. Oprócz towarzyszącej rzeki - Menu, rowerzyści mogą podziwiać wysokie lasy, wzgórza czy łąki. Przejeżdżają także przez liczne, mniejsze miasteczka, które oferują lokalną kuchnię czy tradycyjne wyroby.

 

 • Wodne szaleństwo
  Pojezierze frankońskie to przede wszystkim bogactwo przyrody w najczystszej formie, ale także jeziora, które zachwycają czystością wody oraz zachęcają do słonecznych kąpieli. Jest to także doskonała okazja, aby oddać się przyjemności łowienia ryb (zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów), których w tym regionie nie brakuje. Wieczorami warto spróbować lokalnych win, które są specjalnością niemieckich mieszkańców, którzy chętnie oferują je przyjezdnym.

 

 • Wino i śpiew
  Degustacja wina to nie wszystko, albowiem warto zwiedzić winnice, które ozdabiają małe miejscowości i są wpisane w tradycję Frankonii. Aby jeszcze lepiej poznać winną tradycję, należy zaplanować wyjazd tak, aby trafić na jeden z festynów wina, który odbywa się często w ciągu roku. Na tego typu regionalnych świętach, można usłyszeć tradycyjna muzykę frankońską, która zachwyca lekkością i delikatnością. Oprócz festynów, idealnym sposobem na delektowanie się muzyką klasyczną jest wybranie się na słynny na całym świecie Festiwal Wagnera w Bayreuth czy popularny "BR-Musikzauber Franken", który oferuje doskonałe, muzyczne przedstawienia.

 

 • Jeszcze więcej atrakcji
  Frankońskie obszary turystyczne to także specjalnie wyselekcjonowane trasy wycieczkowe, które w swojej ofercie zawierają między innymi Piwny Szlak, na którym koniecznie warto spróbować regionalnego wyrobu z chmielu, posiadającego własną historię. Jako dodatek do piwa, obowiązkowo trzeba zasmakować oryginalnej, niemieckiej kiełbasy, którą szczycą się wszyscy mieszkańcy. Najpopularniejszym szlakiem jest Limesstrasse, gdzie największe wrażenie robią pradawne termy uzdrowiskowe. Innym rozwiązaniem jest udanie się na dłuższy spacer trasami, które nie są oblegane przez turystów, ale zapewniają najlepszą formę kontemplowania uroków pojezierza frankońskiego.