Pokaż dziecku jak samodzielnie zrobić kartki świąteczne!

W czasach życzeń przesyłanych smsem, warto pokazać dziecku jak wykonać samodzielnie kartki świąteczne, by nie tylko dobrze się przy tym bawić, ale jednocześnie pielęgnować tradycję.

W okresie przedświątecznym w domu zawsze jest dużo pracy. Nierzadko dzieci chcą pomóc rodzicom w przygotowaniach do świąt. Aby im to umożliwić, można zaproponować na przykład, wykonanie kartek świątecznych, które potem wraz z życzeniami wysłane zostaną do rodziny, bliskich i znajomych.

Rysowanie i malowanie kartek

Wykonanie kartek świątecznych należy zacząć od wycięcia z bloku technicznego lub specjalnego papieru wizytówkowego kształtu kartek. Mogą one być prostokątne, kwadratowe, w kształcie jajka, jeśli to są Święta Wielkanocne, lub w kształcie choinki i bombki, jeśli to Boże Narodzenie. Wskazana jest przy tym pomoc rodziców, lub starszego rodzeństwa, które potrafi posługiwać się nożyczkami. Najprostszym i najszybszym sposobem na wykonanie kartek świątecznych jest narysowanie na nich motywów świątecznych kredkami lub farbami. Nawet te najmłodsze dzieci nie tylko lubią, ale i potrafią rysować, a przy tym nie zrobią zbyt dużego bałaganu. Gorzej ma się sprawa z malowaniem farbami, podczas którego przy młodszych dzieciach konieczny jest nadzór rodzica lub starszego rodzeństwa. Żeby łatwiej było dzieciom namalować choinkę czy zajączka, ktoś z dorosłych może narysować ołówkiem kontury choinki, bombki, gwiazdki, czy zajączka lub jajka, które dzieci wypełnią farbami.

Wycinanki i wyklejanki

Trudniejszym, ale za to bardzo ciekawym sposobem wykonania kartek świątecznych jest wyklejenie ich plasteliną. Rodzic, podobnie jak w przypadku malowania farbami, może narysować kontur Mikołaja, jajek, lub gwiazdek, a dziecko te kontury wypełni kolorową plasteliną lub porwanymi wcześniej kawałeczkami kolorowej wycinanki. Starsze dzieci, które potrafią posługiwać się nożyczkami, mogą z kolorowego papieru, materiału, folii aluminiowej czy krepy wycinać różne kształty i naklejać je na kartkę. Do wycinanek można także wykorzystać ozdobny papier do prezentów z motywami świątecznymi: z gwiazdkami, choinkami, czy wielkanocną palemką. Jeżeli rodzice posiadają pistolet do kleju, którym można skleić niemal wszystko, to mogą pomóc dzieciom w przyklejeniu do kartki koralików, suchych plasterków pomarańczy, ziarenek kawy, guziczków, czy kolorowych tasiemek. Każdą kartkę, i te malowaną farbami, i tę wyklejaną papierem, można dodatkowo ozdobić przy użyciu dziurkaczy ozdobnych, które wykonują dziurki w kształcie gwiazdek czy choinki. Wykonując kartki świąteczne dzieci będą miały ogromną frajdę, a gdy rodzice wyślą je w kopertach do rodziny i znajomych, będą bardzo dumne z pracy, jaką wykonały.