Poker karaibski – czym różni się od klasycznego

Poker Karaibski jest względnie nową grą karcianą, będącą w istocie uproszczoną wersją pokera, umożliwia prowadzenie rozgrywki wszystkim zainteresowanym pokerem klasycznym.

Poker Karaibski jest grą karcianą powstałą na bazie pokera klasycznego. Ta wersja pokera jest grą stosunkowo nową, powstałą w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, prawdopodobnie w kasynach statków przewożących turystów po Morzu Karaibskim. Wśród jego pomysłodawców rozważa się Jamesa Suttle'a, który miał wpaść na tą uproszczoną rozgrywkę w 1987 roku. Wymienia się także Davida Sklansky'ego albo statek „Aruba”, na którym gra ta miała pojawić się po raz pierwszy. Niezależnie od tego, dziś cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród graczy, ze względu na duże uproszczenia w stosunku do pokera klasycznego „Texas Hold'em” i możliwość łatwej wygranej.

Zasady gry w Pokera Karaibskiego

Rozgrywka polega na zebraniu jak najlepszej konfiguracji pięciu kart, odpowiadających konfiguracjom z pokera klasycznego. Pośród różnych wersji tego pokera najczęściej spotykana polega na grze pomiędzy jednym graczem, a krupierem. Po postawieniu zakładu wstępnego rozpoczynającego grę, krupier rozdaje sobie i graczowi po pięć kart. W odróżnieniu od gracza, jedną kartę od razu odsłania. Jeśli wśród swoich kart krupier posiada minimum króla i asa, to gra toczy się dalej, a stawka rośnie o dwukrotność zakładu wstępnego. Wtedy gracz i krupier pokazują i porównują swoje karty, zwycięstwo wyznacza wyższy układ. Jeśli zwyciężył gracz, to jego wygrana obejmuje wniesione zakłady oraz wygraną odczytywaną w specjalnej tabeli, zależną od układu kart. Przy czym im jest on wyższy, tym wyższy jest mnożnik wygranej, na przykład dla pary mnożnik wynosi jeden do jeden wniesionych zakładów, dla trójki - trzy do jeden, ale już dla pokera od pięćdziesięciu do nawet tysiąca do jeden. Grę w Pokera Karaibskiego uatrakcyjniono poprzez wprowadzenie rozgrywki o pulę skumulowaną – Jackpot, obstawianą na początku. Kiedy gracz ma odpowiednio wysoki układ kart, kwalifikujący się do wygranej w Jackpota, wtedy mnożnik i wygrane są znacznie wyższe.

Różnice pomiędzy Pokerem Karaibskim a klasycznym

Poker Karaibski jest rozgrywką uproszczoną względem pokera klasycznego. Najczęściej jest prowadzony pomiędzy jednym graczem, a krupierem, choć spotykane są wersje wieloosobowe. Drugą ważną różnicą jest prowadzenie rozgrywki bez dobierania lub wymiany kart jak w pokerze klasycznym. Ale w pewnych wersjach Pokera Karaibskiego wymienia się jedną kartę. Ponadto nie ma możliwości wielokrotnego podnoszenia zakładów, kiedy w klasycznym ten element jest jednym z najbardziej emocjonujących, umożliwiając nawet grę „va banque.” Dodatkowo w Pokerze Karaibskim wprowadzono grę o pulę Jackpot, tabelę wyznaczającą mnożnik wygranej i inne, mniej istotne zmiany, w dużej mierze zależne od miejsca rozgrywki.