Polskie szlaki kajakowe – najciekawsze propozycje

Szlaki kajakowe północnej Polski oferują spływowiczom zarówno rzeki spokojne i łatwe jak i te szybsze z przeszkodami, idealne dla zatwardziałych fanów kajaków.

Spływ kajakowy to wspaniały sposób na spędzenie urlopu w sercu dzikiej przyrody. Nad głową niebo, po bokach lasy i łąki a pod nami nurt rzeki, który popycha nasz kajak przed siebie. Szlaki kajakowe dzielą się na wypoczynkowo-rekreacyjne i te bardziej wyzywające, na których będziemy potrzebować większej siły w ramionach. Polska zapewnia mnóstwo szlaków z obu kategorii, tak więc znalezienie odpowiedniego nie będzie problemem.

Szlaki wypoczynkowo-rekreacyjne

Spływ rzeką Czarna Hańcza na Suwalszczyźnie należy do najprostszych szlaków kajakowych w kraju. Zalecamy rozpoczęcie wycieczki w miejscowości Ruska Buda i spłynięcie do Kanału Augustowskiego. Koryto rzeki jest szerokie i wije się wśród łąk, małych wiosek, a także przez las. Nurt rzeki jest na tyle wartki, że wiosłowanie można ograniczyć do sterowania, a jednocześnie na tyle spokojny, że w żadnym miejscu nie powoduje niebezpiecznych sytuacji. Usytuowane na trasie prywatne proste pola namiotowe, na których gospodarze oferują domowe specjały kulinarne są wyjątkowo idyllicznym sposobem spędzenia urlopu. Ciekawym urozmaiceniem kilku z nich są proste sauny. Nagrzanie ciała w takowej a następnie wskoczenie do zimnej rzeki to niezapomniany sposób hartowania ciała. Kolejną propozycją dla bardziej leniwych jest Gwda, rzeka Pomorza Środkowego. Co ciekawe, nie płynie ona jak większość pobliskich rzek na północ do morza, a na południe, będąc prawym dopływem Noteci. Szlak kajakowy Gwdy to aż 145 kilometrów, stąd każdy dobierze odpowiedni odcinek dla siebie. Większość trasy ukryta jest w rozległych lasach okolicznych pojezierzy, co gwarantuje ciszę i harmonię ewentualnego urlopu.

Trasy bardziej wyzywające

Do ciekawszych propozycji bez wątpienia należy Słupia w Pomorskiem. Zależnie od odcinka, jej szlak kajakowy oferuje spływowiczom takie atrakcje jak jeziora zaporowe, elektrownie wodne, dzikie zastępy leśne oraz gdzie niegdzie górski charakter. Nie jest on oczywiście tak wyraźny jak na prawdziwie górskich rzekach południa kraju, jednak wartki nurt i kamieniste bystrze nie pozwolą na lenistwo ani zlekceważenie rzeki. Liczne małe elektrownie i tamy wymagają większej ilości przenosek kajaku, a leśne odcinki pełne są zwalonych drzew, których nieodpowiednie pokonywanie może doprowadzić nawet do wywrócenia kajaka. Jeszcze bardziej ekstremalną wersją Słupi jest znajdująca się nieco bardziej na wschód od niej Łupawa, także w Pomorskiem. Rzeka oferuje mniej więcej 90 kilometrów takich atrakcji jak woda w kajaku, liczne głazy i kamienie spiętrzające nurt oraz wiele innych przeszkód, wymagających od kajakarzy wprawy lub omijania ich lądem. Jednym słowem jest to marzenie wytrwałego spływowicza.