Polskimi śladami we Lwowie

Ze Lwowem było związanych wielu sławnych Polaków, zaś większość zabytków tego miasta jest nierozerwalnie związana z polską historią.

Lwów to jedno z większych i atrakcyjniejszych turystycznie miast Ukrainy. Leży w jej zachodniej części, blisko Polski, toteż dojazd tam, chociażby na weekend, nie sprawia większych trudności. Jeżeli masz ważny paszport, możesz dostać się do Lwowa samolotem, autobusem lub pociągiem z Warszawy, Krakowa czy Przemyśla. Warto zobaczyć to miasto choćby ze względu na liczne tam ślady polskości, które są ściśle związane z jego bogatą historią. Otóż do 1939 roku należało ono do państwa polskiego, co więcej było jednym z głównych miast Rzeczypospolitej. Nic więc dziwnego, że Lwów stanowił ważny ośrodek kultury polskiej i jest obecnie najważniejszym takim miejscem na Ukrainie.

 

 

  • Śladami sławnych Polaków

Wielu znanych Polaków w większej lub mniejszej mierze było związanych ze Lwowem. Mieszkali tu na przykład znani pisarze: Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Leopold Staff, Gabriela Zapolska czy Maria Konopnicka. Niewątpliwie trzeba odwiedzić Lwowską Galerię Sztuki, gdzie zobaczymy dzieła sławnych polskich malarzy: Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Artura Grottgera i wielu innych artystów. Kolejnym etapem wycieczki polskimi śladami powinien być zabytkowy Cmentarz Łyczakowski, na którym jest wiele polskich grobów, w tym Władysława Łozińskiego - historyka sztuki, Antoniego Kaliny - slawisty, profesora lwowskiego uniwersytetu, bądź Władysława Sadłowskiego – architekta, projektanta lwowskiego Dworca Głównego. Koniecznie trzeba także zobaczyć politechnikę i uniwersytet we Lwowie. Te uczelnie pamiętają sporo znanych Polaków, zarówno studentów, jak i wykładowców. Należeli do nich chociażby: literat Tadeusz Boy-Żeleński, psycholog Władysław Witwicki czy językoznawca Witold Taszycki.

 

  • Polskie dzieje lwowskich zabytków

Teatr Wielki we Lwowie to piękny budynek, gdzie można zobaczyć rzeźby polskich artystów. Ale polskie wpływy na tym się nie kończą. Wystawiano tu też sztuki Fredry czy opery Władysława Żeleńskiego. Można by rzec, że to miejsce jest wręcz przesiąknięte polską historią. Na przykład na jego otwarciu gościły takie sławy, jak Henryk Sienkiewicz i Ignacy Paderewski. Obecnie mieści się tu Opera Lwowska. Niezwykle ciekawym i godnym zwiedzenia miejscem, a raczej miejscami, jest całe Stare Miasto we Lwowie wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Z tutejszym rynkiem związane są liczne wydarzenia historyczne, na przykład hołdy lenne składane polskim władcom. Oprócz tego można podziwiać wiele kamieniczek o różnych stylach, związanych nieraz z polskimi dziejami, na przykład rokokowy pałac Lubomirskich czy renesansową Kamienicę Królewską, należącą między innymi do króla Jana III Sobieskiego. Sporo o polskiej historii Lwowa powie nam również Muzeum Historyczne Miasta Lwowa.