Pomnik Chrystusa Zbawiciela symbolem Rio de Janeiro

Górujący nad Rio de Janeiro pomnik Chrystusa zbawiciela to jeden z siedmiu cudów nowożytnego świata oraz symbol brazylijskiej serdeczności.

Pomnik Chrystusa Zbawiciela, którego rozpostarte ramiona zdają się otaczać światową stolicę karnawału, znajduje się na 710 metrowym wzniesieniu o nazwie Corcovado. Pomnik wieńczący szczyt tej granitowej góry, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Rio de Janeiro.

 

 

  • Pomnik Chrystusa Zbawiciela i jego powstanie

Przedstawiciele brazylijskiego rządu zastanawiali się w jaki sposób uczcić setną rocznicę odzyskanej w 1822 roku niepodległości. Jeden z pomysłów zakładał zbudowanie na tę okazję wielkiego pomnika, charakterystycznej rzeźby, nawiązującej do odzyskanej suwerenności i wolności. Zastanawiano się nad olbrzymią postacią, która dzierżyłaby w dłoniach kulę ziemską. Mówiono także o gigantycznym krzyżu, który witałby przybyszów znad atlantyckiego wybrzeża. Wybrano jednak koncepcję Hectora da Silvy, który zaproponował wybudowanie pomnika Chrystusa Zbawiciela, którego ramiona, rozpostarte w powitalnym geście, symbolizowałby brazylijską otwartość. Od 1921 roku rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na budowę monumentalnego pomnika.

 

  • Historia budowy pomnika

Projekt pomnika Chrystusa Zbawiciela wykonał Paul Lendowski, urodzony w Paryżu francuski rzeźbiarz pochodzenia polskiego. Cała konstrukcja została wykonana we Francji i przewieziona do Rio de Janeiro. Przed umieszczeniem na wzgórzu Corcovado pomnik obłożono w całości talkiem, który miał chronić go przed niepożądanymi uszkodzeniami i otarciami. Budowa trwała ponad dziewięć lat i pochłonęła równowartość ponad 3 milionów dolarów. Pomnik Chrystusa Zbawiciela został odsłonięty 12 października 1931 roku przez Guglielmo Marconiego, włoskiego laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, a także projektanta pięknego oświetlenia brazylijskiego pomnika. Warto przypomnieć, że statua w Rio de Janeiro została odsłonięta kilkakrotnie. Raz uczynił to w 1980 roku papież Jan Paweł II. Przed tym odsłonięciem Pomnik Chrystusa Zbawiciela poddano gruntowemu czyszczeniu, na które zużyto pond pól miliona litrów wody oraz kilka ton środków czyszczących.

 

  • Pomnik Chrystusa Zbawiciela jako cud świata

Figura Chrystusa ma 30 metrów wysokości i jest usytuowana na 7-metrowym cokole. Głowa statuy liczy sobie 3,5 metra wysokości, ważąc przy tym aż 35 ton. Każda z dłoni statuy waży 9 ton, a odległość pomiędzy koniuszkami kamiennych palców to 23 metry. Do punktu obserwacyjnego usytuowanego u stóp pomnika wiedzie specjalna kolejka linowa. Można też dostać się tam wędrując po schodkach, liczących 222 stopnie. Pomnik symbolizuje otwartość narodu brazylijskiego, a rozwarte ramiona obrazują w powitalnym geście serdeczność i ludzką życzliwość. Właśnie te atrybuty zostały zaakcentowane w proponowanej przez szwajcarską firmę New Open World Corporation współczesnej liście siedmiu cudów świata, na którą 7 lipca 2007 roku został wpisany Pomnik Chrystusa Zbawiciela