Pomoc w wyborze cieniolubnych kwiatów balkonowych

Dzięki cieniolubnym roślinom balkonowym takim jak bluszczyk czy begonia bulwiasta twój taras będzie przez cały rok wyglądał pięknie.

Wybór cieniolubnych kwiatów balkonowych jest znacznie mniejszy niż kwiatów lubiących światło. Jednak stworzenie barwnego ogrodu na balkonie wschodnim i północnym jest możliwe. Przed podjęciem decyzji o ubarwieniu balkonu kwiatami, warto poznać okresy kwitnienia konkretnych roślin i tak je posadzić, aby gdy przestaną kwitnąć jedne inne zaczynały. Dzięki temu od początku wiosny do późnej jesieni na balkonie będzie barwnie i pachnąco.

Rośliny cieniolubne najwcześniej kwitnące

Balkony, na których pada mało promieni słonecznych też mogą być kolorowe i pachnące od kwiatów. Jest wiele gatunków cieniolubnych kwiatów balkonowych, które nie rzadko stanowią doskonała ozdobę balkonu począwszy od marca aż do października. Najwcześniej kwitnącą rośliną cieniolubną jest bluszczyk kurdybanek, któremu oprócz cienia trzeba zapewnić wciąż wilgotne podłoże. Od kwietnia pięknie na balkonie prezentuje się niezapominajka leśna, o drobnych niebieskich, różowych i białych kwiatach. Można ją sadzić, na przykład jako podszycie wysokich roślin cebulkowych. Również w kwietniu kwitnie barwinek pospolity, lubiący zacienione miejsce i torfowe podłoże. Z cieniolubnym kwiatów balkonowych kwitnących także od kwietnia popularne są dipladenia, osiągająca wysokość nawet do osiemdziesięciu centymetrów i charakteryzująca się pięknymi różowymi i czerwonymi kwiatami oraz stokrotka pospolita o różowych, białych i karminowych koszyczkach kwiatowych. W maju na balkonie pięknie prezentuje się werbena ogrodowa o białych, niebieskich, różowych, fioletowych i czerwonych kwiatach. Roślina ta może mieć wysokie pędy wzniesione lub długie wiszące. Niecierpek i runianka japońska są również ładnymi cieniolubnymi kwiatami balkonowymi, lubiącymi wilgotne podłoże i dodającymi uroku każdemu zacienionemu balkonowi.

Barwny balkon do późnej jesieni dzięki roślinom cieniolubnym

Jesienią, podczas gdy wiele z pięknych kwitnących kwiatów przestało kwitnąć, a ich liście stają się żółte i obsypują się, na balkonach królują cieniolubne kwiaty balkonowe takie jak odporna na szkodniki i choroby funkia, której najwięcej uroku dodają zielone liście oraz osiągająca wysokość osiemdziesięciu centymetrów trzykrotka andersona o pięknych białych, niebieskich lub różowych kwiatach. Najdłużej kwitnącymi, bo do końca października cieniolubnymi kwiatami balkonowymi są begonia bulwiasta, charakteryzująca się pełnymi barwnymi kwiatami i jak większość roślin cieniolubnych lubiąca wilgotne podłoże, tytoń oskrzydlony o pięknych kwiatach w kształcie kielicha, które otwierają się w nocy i wówczas pachną najintensywniej oraz fuksja, wydająca czerwone i fioletowe zwisające kwiaty zapylane przez kolibry oraz owoce w postaci jagody z małymi nasionami.