Pomysły na ćwiczenia z piłką gimnastyczną

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną pomagają wzmocnić mięśnie proste i skośne brzucha oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa i mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną łączą aktywność fizyczną i zachowanie zgrabnej sylwetki z dobrą zabawą, dlatego stały się popularne w klubach fitness. Piłkę gimnastyczną można wykorzystać jednak także w domowym zaciszu. Jej kulisty kształt pomaga zaangażować do pracy wiele partii mięśni poprzez wymuszanie potrzeby utrzymania równowagi. Ćwiczenia te najbardziej jednak rozwijają mięśnie brzucha (zarówno proste, jak i skośne) oraz mięśnie grzbietu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wszystko to sprawia, że piłka do ćwiczeń jest doskonałym przyrządem do zachowania aktywności fizycznej wśród dzieci i dorosłych, jak również osób wymagających rehabilitacji.

Przykłady ćwiczeń z piłką na mięśnie brzucha

Mięśnie brzucha są ważne ze względu na fakt, że pomagają chronić narządy wewnętrzne oraz zginać kręgosłup. By wzmocnić proste mięśnie brzucha poprzez ćwiczenia z piłką gimnastyczną należy na niej usiąść, a następnie lekko odchylić górną część tułowia do tyłu splatając ręce na karku. By zachować stabilną pozycję, nogi powinny być w lekkim rozkroku, a stopy całą swoją powierzchnią mają dotykać podłoża. Ćwiczenie polega na unoszeniu tułowia z powrotem do pozycji siedzącej, czyli klasyczne brzuszki z wykorzystaniem piłki gimnastycznej. By popracować nad mięśniami skośnymi brzucha przyjmuje się taką samą pozycję jak w poprzednim ćwiczeniu, a następnie wykonuje się skręty tułowia naprzemiennie w lewą i prawą stronę. Lewy łokieć powinien być kierowany do prawego kolana, a prawy łokieć do lewego kolana. Uwaga nie powinna się skupiać na usilnym dotykaniem łokciem kolana, a na maksymalnym napięciu mięśni skośnych brzucha.

Piłka gimanstyczna na wzmocnienie mięśni grzbietu

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną wzmacniające mięśnie grzbietu, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym są świetnym sposobem na rehabilitację dla osób borykających się z bólem i problemami z kręgosłupem. Ćwiczenia te pomagają odciążyć kręgosłup, redukują napięcie mięśni jednocześnie je wzmacniając. Podstawowe ćwiczenie angażujące dolne partie mięśni grzbietu polega na unoszeniu tułowia. Należy położyć się na piłce brzuchem, ręce spleść na karku, nogi lekko rozchylić, by zachować równowagę (palce nóg powinny opierać się o podłoże). Następnie należy unieść tułów najwyżej jak jest to możliwe jednocześnie napinając mięśnie grzbietu w ostatniej fazie ruchu i powrócić do pozycji wyjściowej. W każdym z wymienionych ćwiczeń należy pamiętać o prawidłowym oddechu, a wykonywane ruchy powinny być dokładne i powolne. Z każdym kolejnym dniem wykonywanie ćwiczeń będzie łatwiejsze, a by wzmocnić wymienione partie mięśni wystarczy kwadrans dziennie.