Pomysły na oryginalne zdobienie ścian

Przy remoncie mieszkania wykorzystajmy pomysły na oryginalne zdobienie ścian, stosując dostępne materiały budowlane lub różnorodne sposoby domowe.

Aranżacja ścian w domu zależy od gustów, potrzeb i możliwości finansowych. Bez względu na wszystko inwencja może być ogromna, ponieważ na rynku istnieje cała gama materiałów budowlanych, począwszy od tapet i tynków strukturalnych, poprzez gresy, kamień, czy farbę tablicową, skończywszy na domowych patentach na oryginalne zdobienie ścian.

 

Oryginalne zdobienie ścian przy użyciu materiałów budowlanych

 

Najprostszym sposobem na odmianę pomieszczenia jest położenie tapety, która może stać się tłem dla dominujących przedmiotów czy mebli, albo odwrotnie – ożywiać pomieszczenie i być głównym elementem dekoracyjnym. Zmieniając wystrój wnętrza przy pomocy tapety nie zapominajmy o bardzo efektownych borderach - paskach wykończeniowych. Ciekawą odmianą na ścianie jest fototapeta. Warto wiedzieć, że możemy ją sobie sami zaprojektować, czyli wydrukować fotografię swojego autorstwa. Jesteśmy wówczas pewni, że wnętrze jest jedyne w swoim rodzaju. Innym sposobem na atrakcyjną dekorację ściany jest położenie tynku strukturalnego. Zastosowanie tego materiału nadaje wnętrzu indywidualny charakter, dzięki możliwości uzyskania niepowtarzalnych faktur i wzorów. Bardzo efektownie wyglądają ściany z gresu porcelanowego, imitującego piaskowiec, czy inne rodzaje kamienia. Ciekawe wrażenia zapewni ścianka z cegły lub klinkieru, wkomponowana w tradycyjny tynk lub ręcznie malowane płytki farbkami do szkła, ozdobione własnym wzorem. Fragment ściany możemy pomalować farbą tablicową, która przypomina powłokę tablicy szkolnej i można na niej pisać kredą, ścierać zapiski i znów pisać.

 

Oryginalne zdobienie ścian - wykorzystywanie metod domowych

 

Innym sposobem oryginalnego zdobienia ścian jest zastosowanie szablonów, które dają efekt podobny do użycia tradycyjnych wałeczków malarskich, dostępnych w niektórych sklepach. Podobne wrażenie zostanie uzyskane po naklejeniu gotowych elementów wybranego wzoru na ścianę. Domową metodą tworzenia szablonów jest wykorzystanie określonego motywu, znalezionego na przykład w książce, powiększonego za pomocą rzutnika, dokładnie odrysowanego na ścianie i pomalowanego według istniejącego obrazu. Taki wzór można także powiększyć i wykonać przy pomocy plotera w firmie reklamowej. Kolejnym pomysłem na upiększenie ścian jest przyklejenie koronki, co nadaje pomieszczeniu wyjątkową elegancję i aurę. W pokoju dziecka mogą pojawić się postaci z bajek, namalowane przy pomocy jednej z podanych technik. Ściany uatrakcyjnimy również przez zawieszenie kasetonów wykonanych z tkaniny o różnej fakturze i strukturze, oprawionych w ramy, współgrających z kolorem ściany lub kontrastowych. W ramy, zamiast materiału, możemy także wkomponować suszone rośliny: kwiaty, liście, tworzące martwą naturę.