Pomysły na zabawy urodzinowe dla dzieci

Odpowiednio przygotowane dekoracje, smaczne menu i dostosowane do wieku oraz odpowiednio przeprowadzone zabawy urodzinowe to gwarancja udanego przyjęcia.

Przyjęcie urodzinowe to dzień, na który dziecko czeka pełne nadziei. Dlatego wielu rodziców robi wszystko, aby był on zupełnie wyjątkowy. Oczywiście można zaprosić firmę, która zajmie się organizacją czasu solenizanta i jego gości, ale rolę animatora przygotowującego zabawy urodzinowe może też z powodzeniem przyjąć mama czy tata.

Piraci? A może wróżki? - temat wiodący kinderbalu

Żeby nie zginąć w gąszczu pomysłów i zabaw, można wspólnie z dzieckiem ustalić sobie temat wiodący przyjęcia. Powinien być on zgodny z zainteresowaniami pociechy, ale także jego gości. W zależności od tematu należy przygotować zaproszenia, w których umieści się informację dotyczącą stroju, potem już czas na przygotowanie dekoracji, ułożenie menu i zrobienie listy zabaw (warto taką listę w kilku egzemplarzach rozwiesić w strategicznych miejscach domu).

Zabawy urodzinowe w ruchu

Maluchy świetnie bawią się w zabawy polegające na naśladowaniu, można więc sięgnąć po klasykę: "Ojca Wergiliusza" czy "Stoi różyczka". Starsi chętnie będą się bawić w zabawę "brakujące krzesło" (ustawiamy o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy i puszczamy muzykę, gdy muzyka zamilknie, dzieci zajmują miejsca; wygrywa ten, kto na końcu będzie siedział na krześle).

Rzucanie do celu

To prosta zabawa, którą można dowolnie modyfikować, bo rzucać można woreczkami z grochem, piłkami, obręczami wyciętymi z kartonu, a celem może być miska, nogi krzesła, ale też wielka głowa lwa, którego trzeba nakarmić wrzucając piłeczki do jego otwartej paszczy czy trąba słonia, na której trzeba zawiesić kółka.

Dziwne zwyczaje przy stole i nie tylko

Można zorganizować ciekawe zabawy urodzinowe z jedzeniem, na przykład jedzenie czekolady nożem i widelcem w grubych rękawicach, karmienie kogoś kisielem (konieczne są fartuszki!), jedzenie orzeszków pałeczkami. Zabawne są także próby zjedzenia jabłka wiszącego na sznurku (bez pomagania sobie rękami) lub wrzuconego do miski z wodą.

Kim jestem? - pomysł na kolejną zabawę dla dzieci

Sprawdzonym pomysłem na zabawy urodzinowe będzie udawanie zwierząt, które umili kinderbal przedszkolakom. Można zorganizować konkurs, w którym inni zgadują, jakie zwierzę się udaje; można przygotować elementy strojów i bawić się w przebieranki lub ze zgromadzonych materiałów przygotowywać wspólnie taki strój. Wiele radości sprawi także malowanie twarzy specjalnymi farbami. Udawać można też innych ludzi - starsze dzieci chętnie wcielą się w role kowboja, policjanta czy modelki. Wysiłki małych aktorów powinny zostać nagrodzone drobnymi prezentami lub łakociami.