Pomysły na zaproszenia ślubne – tekst i oprawa

Rozpatrując pomysły na zaproszenia ślubne należy wziąć pod uwagę format zaproszenia, zawartość treści i to, czy chcemy dodać bilecik.

Organizacja wesela wiąże się nie tylko z wyborem strojów, sali czy menu, to również wybór zaproszeń na ślub. Problemem jest nie tylko graficzny wygląd zaproszenia, ale również i treść, jaka ma się w nim znaleźć. Pomysłów na zaproszenia ślubne jest wiele, wszystko zależy od naszej fantazji i zasobności portfela.

Wygląd zaproszenia
Osoby, które chcą zaskoczyć gości mogą wybrać różne warianty zaproszeń. Jednym z pomysłów na zaproszenia ślubne jest przygotowanie zaproszenia w stylu retro, gdzie umieszczamy specjalnie wystylizowane zdjęcie narzeczonych. Kolejną opcją na zaskoczenie gości jest przygotowanie zaproszenia – rozkładanki, które po otwarciu przedstawia papierową trójwymiarową konstrukcję. W przypadku, gdy narzeczeni mają ciekawą pasję, mogą wykorzystać ją jako motyw przewodni w zaproszeniu. Na przykład osoby lubiące jeździć konno mogą przygotować zaproszenia w kształcie podkowy, a żeglarze mogą doręczyć zaproszenia w butelkach. Ponadto bardzo modne są zaproszenia robione ręcznie przez samych narzeczonych a nie drukowane przez wyspecjalizowane firmy.

Treść zaproszenia – kilka wskazówek

  • Klasyczne zaproszenie zawiera przede wszystkim informację o tym gdzie i kiedy odbędzie się uroczystość oraz kto na nią zaprasza. Ponadto często można znaleźć fragment wiersza o miłości lub cytat z Biblii. Coraz częściej pojawiają się również informacje dodatkowe, jak na przykład do kiedy i w jaki sposób potwierdzić obecność na uroczystości, jak dojechać na miejsce, czy też adres strony internetowej na której znajduje się lista prezentów, jakie chcielibyśmy otrzymać. 
  • W części informacyjnej zaproszenia należy zdecydować czy personalizujemy zaproszenie, czy też nie. Rozwiązanie bez personalizacji rozwiązuje problem prawidłowej odmiany nazwisk zapraszanych gości. Z drugiej strony gość poczuje się wyróżniony, gdy zobaczy swoje imię i nazwisko, a nie zapis zapraszamy „Szanownych Państwa” . Ponadto warto rozważyć, czy nazwiska mają zostać wydrukowane, czy też napisane odręcznie przez narzeczonych.
  • Projektując zaproszenie należy pamiętać, że długość tekstu powinna być dostosowana do formatu zaproszenia. To znaczy jeżeli rozmiar zaproszenia jest niewielki, nie możemy pozwolić sobie na umieszczanie zbyt dużej ilości napisów. 
  • Tekst zaproszenia powinien być ułożony blokowo, na przykład fragment wiersza, czy też cytat z Biblii powinien być napisany inną czcionką niż treść samego zaproszenia oraz powinien pozostać pomiędzy tymi elementami odstęp, tak aby tekst się nie zlewał w całość.

Bilecik
Kolejnym pomysłem na zaproszenia ślubne jest dodanie wierszowanego bilecika, na którym znajdą się informacje dotyczące na przykład preferencji co do prezentu ślubnego. Takie rozwiązanie ułatwi zaproszonym rozwiązanie problemu zakupu prezentu. W Internecie można znaleźć wiele wierszyków, które w zabawny sposób przekażą informację, że zamiast kwiatów chcemy kupony totolotka, czy też zabawki dla dzieci z domu dziecka. Zastosowanie bileciku jest dobrym pomysłem zwłaszcza, gdy format zaproszenia jest niewielki.