Porady, jak bezpiecznie korzystać z bankomatu

Coraz więcej osób pada ofiarą złodziei podczas korzystania z bankomatu. Warto znać kilka trików, by zabezpieczyć się przed kradzieżą gotówki.

W dzisiejszych czasach konto bankowe ma niemal każdy z nas. Jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe oddziały banków, a z nimi bankomaty. Wraz z pojawianiem się na ulicach coraz większej liczby maszyn zachęcających do szybkiej wypłaty gotówki, coraz częściej słyszymy o ludziach, którzy podczas korzystania z bankomatu padli ofiarą złodziei.

  • Jak działają złodzieje?

Przestępcy najczęściej montują urządzenia skanujące karty płatnicze oraz kamery monitorujące wpisywany numer PIN na istniejących już bankomatach. Ponadto, co zdarza się rzadziej, oszuści wystawiają swoje urządzenia przypominające prawdziwe bankomaty, oklejone naklejkami któregoś ze znanych, dużych bankomatów.

  • Korzystaj z bankomatu w oddziale

Aby nie paść ofiarą złodziei, eksperci zalecają przede wszystkim unikanie bankomatów ustawionych w odludnych miejscach, z dala od kamer monitoringu. Najlepiej jest korzystać z bankomatu znajdującego się bezpośrednio w oddziale banku, gdyż wówczas mamy pewność, że jest on na bieżąco kontrolowany i sprawdzany przez pracowników. Takie urządzenia są również w zasięgu kamer bankowych, a nierzadko również kamer miejskiego monitoringu, jeśli oddział banku znajduje się gdzieś w centrum miasta.

  • Sprawdź bankomat, zanim z niego skorzystasz

Przed skorzystaniem dobrze jest uważnie przyjrzeć się urządzeniu - czy nie ma na nim jakiś nienaturalnie wyglądających naklejek, taśm, czy nic nie wystaje z otworu do wprowadzania karty. Każdy element wyglądający podejrzanie powinien wzbudzić naszą ostrożność.
Po włożeniu karty, w trakcie wprowadzania numeru PIN warto zasłonić klawiaturę drugą ręką lub czapką, torebką. Dzięki temu nikt nie wejdzie w posiadanie naszego numeru PIN, gdyby na bankomacie znajdowała się zamontowana przez złodziei kamera.

  • Zabierz kartę i potwierdzenie

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest ostrożne wyjmowanie karty po wypłaceniu pieniędzy. W wielu bankomatach wysuwa się ona w bardzo wolnym tempie, a wyciąganie jej "na siłę" może spowodować uszkodzenie lub nawet pęknięcie karty. Jeśli bankomat daje taką możliwość to wydrukuj potwierdzenie wypłaty. Jeśli przypadkiem wypłacona zostanie inna kwota lub urządzenie zatrzyma pieniądze, będziemy mieli dowód dokonanej operacji.

  • Nie korzystaj z bankomatu sam

Korzystając z bankomatu i wypłacając większą sumę pieniędzy, nie bójmy poprosić kogoś z rodziny, znajomego lub nawet sąsiada o towarzystwo w trakcie wyprawy po gotówkę. Taka eskorta może skutecznie zniechęcić złodziei do połakomienia się na nasze pieniądze.