Poród bliźniaczy - co należy wiedzieć

Poród bliźniaczy nie odbiega znacząco od porodu jednego dziecka, jednakże należy się do niego dobrze przygotować i z pomocą lekarza położnika zaplanować jego przebieg.

Dzieci urodzone podczas porodu bliźniaczego w zdecydowanej większości przychodzą na świat przed spodziewanym terminem porodu. Zazwyczaj jednak dzieje się to po ukończeniu 36. tygodnia ciąży, co oznacza, że maluchy rodzą się w dobrej kondycji zdrowotnej, w pełni zdolne do samodzielnego oddychania. Bliźniacze noworodki mają najczęściej niższą wagę urodzeniową i są mniejsze w porównaniu z pojedynczo urodzonym dzieckiem.

Nie należy bać się porodu bliźniąt

Przede wszystkim kobieta oczekująca bliźniąt nie powinna bać się porodu. Lekarz położnik opiekujący się bliźniaczą mamą, odpowiednio wcześnie planuje z nią przebieg porodu. Najczęściej proponuje wykonanie cesarskiego cięcia, które jest uważane za najbezpieczniejszy sposób przyjścia na świat bliźniaków. Oczywiście przyszła mama może także rodzić siłami natury, jeżeli nie ma ku temu lekarskich przeciwwskazań. Decyzja należy zawsze do kobiety, musi ona jednak rozpatrzyć obie możliwości i po konsultacji z lekarzem zdecydować się na jedną z nich. Zazwyczaj kobieta w ciąży bliźniaczej, ze względu na ryzyko wcześniejszego porodu, udaje się na oddział położniczy już parę tygodni przed spodziewanym terminem. Jest wtedy systematycznie monitorowana i w razie konieczności otrzymuje środki zapobiegające przedwczesnemu wystąpieniu akcji porodowej. W szpitalu młoda mama jest również spokojna o swoje dzieci, ponieważ regularnie monitorowane jest ich tętno i ruchy, co potwierdza dobrą formę mających się urodzić bliźniąt.

Jak przebiega poród bliźniaczy?

Przebieg porodu bliźniaczego, w przypadku metody naturalnej, zależy od ułożenia płodów. Najbardziej pożądane jest, aby obydwa maluszki były ułożone główkami do dołu. Wtedy najpierw rodzi się jedno dziecko, a drugie około 20 minut po nim. Jeżeli położenie płodów nie jest główkowe lub tylko jeden maluch ułożony jest w ten sposób, najbezpieczniej jest wykonać cesarskie cięcie. Niebezpieczną sytuacją przy porodzie naturalnym jest nagła zmiana pozycji drugiego płodu. Bywa wtedy, że lekarz już po urodzeniu się jednego z bliźniąt, podejmuje decyzję o operacyjnym wydobyciu drugiego dziecka. Niekiedy podczas akcji porodowej dochodzi do splątania pępowin płodów, co niesie ze sobą duże zagrożenie dla obojga bliźniąt. Statystycznie, maluszki urodzone operacyjnie, mają większe szanse na przyjście na świat w dobrym zdrowiu. Z tego powodu lekarze coraz bardziej skłaniają się ku takiemu właśnie rozwiązaniu i zachęcają do niego bliźniacze mamy.