Poród w wodzie - czy jest się czego bać?

Przede wszystkim, poród w wodzie zapewnia większy poziom bezpieczeństwa dla matki i dziecka ponadto umożliwia łatwiejsze poradzenie sobie z bólem porodowym.

Woda jest naturalnym środowiskiem dla człowieka, począwszy od życia prenatalnego aż do śmierci. Warto zwrócić uwagę na to, że poród w wodzie umożliwia zrelaksowanie się, a także zmniejszenie bólu do minimum ponadto jest znacznie bardziej zadawalający aniżeli inne formy.

Naprawdę warto spróbować urodzić w wodzie

Każda kobieta martwi się o zniesienie porodu, pragnie aby przebiegł on bez żadnych komplikacji. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest poród w wodzie dlatego, że dzięki działaniu siły grawitacji, zanurzone ciało odczuwa mniejszą reakcję organizmu na stres, a przez to nie zwiększa liczby hormonów odpowiedzialnych za ból. Ponadto należy pamiętać o tym, że umożliwia to, większe zrelaksowanie się i łatwiejsze poradzenie sobie z bólem. Dodatkowo poród w wodzie reguluje ciśnienie tętnicze oraz zmniejsza ryzyko pęknięć i nacięć krocza, znacznie bardziej rozszerzają się naczynia krwionośne, trwa znacznie krócej w porównaniu do tradycyjnego porodu.

Rodząc w wodzie nie martw się o dziecko

Warto zwrócić uwagę na to, że poród w wodzie, jest znacznie bardziej komfortowy dla dziecka dlatego, że zna ono ją już od chwili poczęcia. Ponadto jest ono znacznie bardziej zrelaksowane i spokojniejsze ponieważ tak właśnie czuje się jego mama. Należy pamiętać o tym, że poród w wodzie zwiększa swobodę ruchów, a także minimalizuje szok. Dodatkową zaletą jest to, że dziecko w czasie porodu zostaje ochronione przed wszelkimi infekcjami dlatego, że błony płodowe nie są narażone na pęknięcie tak, jak podczas tradycyjnego porodu. Światło, a także dźwięk są wytłumione, dlatego też wpływają korzystnie na nastrój nowonarodzonego dziecka.

Zalecenia i przeciwwskazania do takiego porodu

Poród w wodzie jest bardzo rzadko odradzany. Należy pamiętać o tym, że zalecany jest nawet w sytuacji, kiedy pacjentka cierpi na nadczynność tarczycy, choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę również w przypadku, gdy występują wady w budowie łożyska, a także pępowiny. Przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego porodu są wtedy, gdy występuje temperatura powyżej 38 stopni, podejrzane bądź niewyleczone są infekcje: dróg rodnych, nerek, a także skóry, lub występuje zapalenie błon płodowych bądź krwawienie z dróg rodnych i zaburzania tętna płodu, niewłaściwe ułożenie dziecka, obecność gęstego płodu w kolorze zielonym, a także wcześniactwo.