Powiększanie piersi

Piersi kobiece to atrybut kobiecości. Mogą być powodem dumy właścicielki lub przyczyną kompleksów w przypadku ich niedorozwoju, utraty jędrności spowodowanej wiekiem lub karmieniem piersią. W tych przypadkach ratunkiem może być chirurgia plastyczna.

Powiększanie piersi wszczepieniem protez staje się najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej, zwłaszcza przed okresem urlopowym. Każda kobieta lubi przecież dobrze wyglądać w kostiumie kąpielowym i nie tylko.

Operację powiększania piersi przeprowadza się po wstępnej konsultacji, w czasie której omawia sie specyfikę zabiegu, dobiera się rodzaj cięć, rodzaj i wielkość protez, miejsce ich położenia oraz omawia się postępowanie pooperacyjne. W tej chwili w Polsce są dostępne protezy wypełniane solą fizjologiczną lub żelem silikonowym.

Około 99% operacji wykonuje się z wykorzystaniem protez silikonowych, które są bardziej naturalne w dotyku i w pełni bezpieczne. Na rynku są dostępne protezy firm francuskich, niemieckich, angielskich i amerykańskich, wszystkie posiadają gwarancję dożywotnią na szczelność powłoki ochronnej. Trzeba też dodać, że obecnie wypełniający je żel silikonowy ma konsystencję stałą i nawet po mechanicznym uszkodzeniu powłoki zewnętrznej nie podlega przemieszczaniu.

Protezy mogą mieć kształt okrągły lub anatomiczny. Okrągłe stanowią na przekroju połowę kuli a anatomiczne mają kształt zbliżony do kropli wody.

Najczęstszym dostępem wykorzystywanym do umieszczenia protez jest cięcie umiejscowione w fałdzie podpiersiowym. Pozostawia bliznę praktycznie niewidoczną a daje doskonały wgląd w pole operacyjne. Rzadziej wykorzystuje się cięcie wokół otoczki lub cięcie w pasze. Cięcia w tych rejonach są obarczone większą możliwością wystąpienia powikłań. Protezy umieszcza się bądź pod gruczołem piersiowy lub głębiej pod mięśniem piersiowym większym.

Operację przeprowadza się w warunkach sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym. Po operacji pozostawia się pod protezami specjalne dreny. Pacjentka pozostaje w szpitalu 1 lub 2 doby i po usunięciu drenów wraca do domu. Po operacji przez miesiąc nosi specjalny biustonosz formujący piersi. Ostateczny efekt jest widoczny po kilku miesiącach, po ostatecznym umiejscowieniu się protez i ustąpieniu obrzęku pooperacyjnego. W przypadku użycia protez okrągłych konieczne są specjalne masaże piersi, których nie wykonuje się w przypadku protez anatomicznych.

Charakterystyczne dla tego zabiegu są dolegliwości bólowe związane z rozciąganiem tkanek przez implanty, utrzymują się one ok. 7 dni i ustępują po zastosowaniu popularnych środków przeciwbólowych.

Pełny powrót do formy i aktywności fizycznej trwa przeważnie ok. 4 tygodni.

Przed operacją należy wykonać następujące badania: USG piersi, morfologię, jonogram, być zaszczepionym przeciw WZW lub zbadać antygen Hbs, zbadać czas krzepnięcia i krwawienia.