Powrót do współżycia po porodzie

Współżycie po porodzie może okazać się ekscytujące. Trzeba jednak trochę poczekać, pozbyć się wszelkich obaw, a także pomyśleć o odpowiedniej antykoncepcji.

Ciąża i poród to prawdziwa rewolucja dla ciała i psychiki kobiety. Młode mamy często obawiają się tego, jak będzie wyglądał ten drugi pierwszy raz i zastanawiają się kiedy będą gotowe, aby na nowo podjąć współżycie po porodzie.

Kiedy można zacząć współżycie po porodzie?

Minimalny okres wstrzemięźliwości wynosi przynajmniej sześć tygodni od porodu. Okres ten zwany jest połogiem. W tym czasie kobieta powoli dochodzi do siebie. Macica, w której rósł mały człowiek, musi wrócić do rozmiarów sprzed ciąży, czyli obkurczyć się. Ważne jest także to, aby rany po nacięciu lub pęknięciu krocza dobrze się wygoiły. Młoda mama musi poradzić sobie również z burzą hormonalną, przepełnionymi piersiami i przede wszystkim oswoić się z nowymi obowiązkami, jakie niesie za sobą posiadanie dziecka. Po sześciu tygodniach zwykle przypada wizyta kontrolna u ginekologa, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Jeśli tak - nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć współżycie.

Najczęstsze obawy kobiet przed powrotem do współżycia po porodzie

Nie wszystkie kobiety są gotowe na współżycie po sześciu tygodniach połogu. Często nie czują się pewne swojej kobiecości, obawiają się, że z dodatkowymi kilogramami nie są atrakcyjne dla swoich partnerów. Głowa do góry - młode mamy są często jeszcze bardziej sexy niż przed ciążą. Inną obawą może być niepewność, jak to wszystko będzie - czy będzie bolało, czy seks sprawi nam przyjemność, czy będzie inaczej, czy tak samo jak przed porodem. Nie martwmy się na zapas - często współżycie po porodzie jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Kobiety boją się też tego, że mogą zajść w kolejną ciążę, ale z tą obawą możemy sobie poradzić dzięki odpowiedniej antykoncepcji.

Antykoncepcja po porodzie

Odpowiednie środki antykoncepcyjne dobierze nam lekarz. Trzeba koniecznie pamiętać, że karmienie piersią wcale nie musi chronić przed zajściem w ciążę, dlatego należy stosować dodatkową antykoncepcję wznawiając współżycie po porodzie. Dla matek karmiących dobra okazać się może tak zwana minipigułka, czyli pigułka jednoskładnikowa, zawierająca tylko progestagen. Innym środkiem jest zastrzyk hormonalny, który wykonuje się raz na trzy miesiące. Można zdecydować się także na wkładkę wewnątrzmaciczną uwalniającą hormony, która działa przez pięć lat i w każdej chwili da się ją usunąć. Jeśli kobieta nie chce lub nie może przyjmować hormonów dobrym rozwiązaniem będzie po prostu prezerwatywa.