Pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu - wskazówki

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu możemy wykorzystać proste i ekologiczne metody, a w ostateczności poratować się środkami chemicznymi.

Każda gospodyni domowa z pewnością nieraz musiała zmierzyć się z nieprzyjemnym zapachem dywanu. Przy odrobinie chęci oraz produktów dostępnych w domu można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu samemu, bez zatrudniania profesjonalnej firmy.

 • Soda oczyszczona i woda
  Nieprzyjemny zapach z dywanu można usunąć za pomocą papki przyrządzonej z sody oczyszczonej i wody. Aby usunąć zapach z dywanu należy wymieszać wymienione składniki tak, aby uzyskać gęstą papkę, którą następnie nakłada się na dywan. Pastę z sody należy zostawić na dywanie na około 10 do 15 minut po czym zebrać ją z dywanu mokrą gąbką. Następnie można użyć ręczników papierowych, które wchłoną wodę z dywanu. Soda oczyszczona bez problemu usuwa nieprzyjemne zapachy.
 • Soda oczyszczona, lawenda, rozmaryn
  Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu można również użyć połączenia sody oczyszczonej oraz suszonej lawendy czy rozmarynu. Do tego celu należy wymieszać sodę oczyszczoną z lawendą i tak przygotowanym proszkiem posypać dywan. Proszek należy pozostawić na dywanie przez kilka do kilkunastu minut a następnie usunąć go za pomocą odkurzacza. Soda wyeliminuje nieprzyjemny zapach z dywanu, który po takim zabiegu będzie pachniał lawendą lub rozmarynem.
 • Woda i szare mydło
  Do usunięcia brzydkiego zapachu czasami wystarczą jednak najprostsze składniki takie jak znane już naszym babciom szare mydło. By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu za pomocą szarego mydła trzeba rozpuścić je w takiej ilości wody, aby powstała papka. Taką papkę należy wetrzeć w dywan a następnie usunąć za pomocą mokrej gąbki. Następnie podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, nadmiar wilgoci z dywanu zebrać przykładając do niego papierowe ręczniki.
 • Nadtlenek wodoru czyli woda utleniona
  W wyjątkowych sytuacjach, gdy już inne domowe środki zawodzą, z pomocą przychodzi znajdująca się w prawie każdym gospodarstwie domowym woda utleniona. W tym przypadku, aby usunąć nieprzyjemny zapach należy polać dywan wodą utlenioną i pozostawić do wyschnięcia. Korzystając z tej metody należy jednak bardzo uważać, gdyż woda utleniona może zniszczyć kolor. Należy zatem najpierw sprawdzić jej działanie na niewidocznej części dywanu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
 • Środki chemiczne, odplamiacze
  Obecnie na rynku dostępnych jest także wiele środków chemicznych, które nie tylko czyszczą dywany, ale również nadają im miły zapach, a istmnieją i takie. Środki te jednak również mogą nieodwracalnie uszkodzić dywan. Przy użyciu tego typu środków należy zatem najpierw wykonać próbę na niewidocznym fragmencie dywanu, aby go nie uszkodzić. Przy samodzielnym czyszczeniu dywanu trzeba zachować szczególną ostrożność. Bez względu na to jakiego środka użyjemy, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu, warto najpierw wykonać próbę, by przez przypadek go nie zniszczyć.