Poznaj mniej znane rośliny balkonowe

Jeśli chcesz być oryginalną, użyj do dekoracji mniej znanych roślin balkonowych, jak na przykład drzewek czy krzewów lub takich kwiatów jak groszek pachnący czy maciejka.

dy nadchodzi wiosna, przyroda budzi się do życia, na dworze robi się kolorowo od kwiatów i barwnych roślin. Warto wówczas zadbać o to, by balkon, na którym spędza się w ciepłe słoneczne dni dużo czasu, również był piękny, kolorowy i kwiecisty. Można ozdobić go tradycyjnymi pelargoniami, lub mniej znanymi roślinami balkonowymi, takimi jak oleander, datura, goździki, czy stokrotki.

Krzewy i drzewka jako mało popularne rośliny na balkonach

Mniej znanymi roślinami balkonowymi są krzewy i drzewka. Rzadko bywają hodowane na balkonach ze względu na to, iż są trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe. Dodatkowym utrudnieniem jest możliwość przezimowania rośliny w chłodnym pomieszczeniu. Drzewka i krzewy wystawia się na balkon w połowie maja i podlewa oraz nawozi dość intensywnie. Warto też taką roślinę osłaniać przed deszczem i wiatrem. Jedną z mniej znanych roślin balkonowych jest oleander, któremu trzeba zapewnić zaciszne, ciepłe i nasłonecznione miejsce oraz wilgotne podłoże i nawożenie raz w tygodniu. Rośnie on w formie drzewka dając w okresie od maja do października piękne kwiaty. Jest to drzewko, które wymaga przycinania i przesadzania raz na trzy lata do większej donicy. Pięknie na balkonie prezentuje się również datura, mająca formę rozłożystego krzewu lub drzewka. Jej kwiaty przypominają kielichy o barwie białej, żółtej lub pomarańczowej zwrócone w dół. Podobnie jak oleander, datura potrzebuje zacisznego i ciepłego miejsca, podlewania i nawożenia. Niestety roślina ta jest silnie trująca. Kuflik, czyli niewysokie drzewko o pięknych czerwonych kwiatach zebranych w kłosy również nadaje się do uprawy balkonowej. Balkonowe warunki doskonale odpowiadają Psince Szafirowej Burzy, która może mieć formę krzewu lub małego drzewka. Ozdobą tej rośliny są małe szafirowe kwiaty. W przypadku psinki ważne jest, aby przycinać ją wczesną wiosną. Wymaga ona stanowiska słonecznego i regularnego nawożenia. Zielone krzewy, które nadają się do balkonowej hodowli to jaśmin i mirt. Jeśli balkon jest zacieniony to można na nim hodować aukubę japońską występującą w postaci krzewu o dużych błyszczących ciemnozielonych liściach.

Mniej znane kwiaty balkonowe

Smagliczka nadmorska jest jednoroczną rośliną, która tworzy gęste poduchy pokryte drobniutkimi kwiatami o miodowym zapachu i doskonale nadaje się na balkonową uprawę. Pięknie na balkonie wygląda stokrotka, która potrzebuje dużo słońca oraz przepuszczalne podłoże, uniemożliwiające przelanie rośliny. Bardzo długo kwitnąca rośliną balkonową jest sunsatia, której kwiaty całkowicie zasłaniają liście. Roślina ta lubi zarówno słońce, jak i półcień oraz wilgotną ziemię i nawożenie dwa razy w tygodniu. Do balkonowej uprawy nadają się również goździki, znane jako kwiaty cięte. Z tą różnica, ze w donicy hoduje się niskie ich odmiany. Mniej znane rośliny balkonowe to również groszek pachnący i maciejka, które nie tylko ozdabiają balkon długimi pnączami, ale również wydzielają miłą woń. Kocanka, popularna jako roślina ogrodowa doskonale nadaje się na balkon, głównie przez to, ze jej ususzone kwiaty utrzymują się przez kilka miesięcy ozdabiając balkon. Można ją sadzić razem z roślinami o zwisających pędach. Niecierpki, to jedne z najbardziej barwnych mniej znanych roślin balkonowych. Uwielbiają ciepło, kwitną bardzo długo. Trzeba uważać z podlewaniem, ponieważ zarówno za mało, jak i za dużo wody może je zniszczyć.