Praca w swoim zawodzie: jak ją znaleźć

Praca w swoim zawodzie dostarcza nam wiele satysfakcji i poczucia spełnienia, dlatego warto pomyśleć, jak ją zdobyć jeszcze podczas nauki lub zaraz po jej zakończeniu.

Większość z nas wybiera kierunek kształcenia z myślą o przyszłym zatrudnieniu. Nieważne, czy jest to szkoła średnia czy uczelnia wyższa. Istotne jest, aby trzymać się obranego przez siebie kursu i zacząć działać jeszcze w trakcie nauki. W tym wypadku praca w swoim zawodzie będzie nam dawała mnóstwo satysfakcji.

W trakcie nauki
Ważne jest, aby poważnie pomyśleć o swoim przyszłym zawodzie jeszcze w trakcie nauki. Wymagania rynku są teraz takie, aby absolwenci mieli zarówno wykształcenie teoretyczne, jak i praktyczne. W znalezieniu praktyk pomagają często szkoły. Są one obowiązkowe na przykład w technikach i szkołach zawodowych. Jeśli uczeń sam nie znajdzie odpowiadającego mu zakładu pracy, pomaga mu w tym sekretariat, korzystając z bazy zaprzyjaźnionych firm.
Podobnie jest na studiach. Większość uczelni wymaga, aby ich studenci odbyli praktyki. Jeśli takich wymagań nie ma, warto postarać się o nie na własną rękę. Ułatwi to znacznie nasze przyszłe poszukiwania pracy. Trzeba docenić możliwości, jakie niesie staż, gdyż o pracę w swoim zawodzie jest dziś ciężko. Na rynku panuje bardzo duża konkurencja i pracę tą dostają tylko najlepsi, z praktycznym doświadczeniem. Pomoc w znalezieniu pracy w swoim zawodzie oferują również akademickie ośrodki pracy. Współpracują one z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, które funkcjonują przy każdej większej uczelni w Polsce. Wystarczy się tam zarejestrować, podać swoje preferencje co do zatrudnienia, a organizacja postara się wyszukać czegoś dokładnie dla nas.

Po zakończeniu szkoły
Jeśli komuś nie udało się odbyć praktyk w trakcie nauki, powinien się tego podjąć po zakończeniu szkoły. Znalezienie zatrudnienia bez jakiegokolwiek doświadczenia jest bardzo trudne, szczególnie jeśli dla nas ważna jest praca w swoim zawodzie. Dlatego warto dążyć w wybranym kierunku, nawet za małe pieniądze. Jeśli jesteśmy konsekwentni, wiedzą o tym nasi znajomi i rodzina i często możemy liczyć na ich pomoc. Nie raz bywa, że któreś z nich dowie się o jakiejś posadzie idealnej dla nas. Pozostają też standardowe metody szukania pracy przez internet lub wizyta w siedzibie firmy. Zawsze trzeba się jednak trzymać wybranego kierunku i być cierpliwym.