Praca w teatrze - wady i zalety

Praca w teatrze ma swoje wady i zalety, z którymi aktorzy muszą nieustannie się mierzyć, czasem stawić czoła trudnościom, innym razem czerpać satysfakcję płynącą z wykonywania zawodu.

W dzieciństwie wielu z nas marzyło, aby zostać kimś sławnym, znanym aktorem czy aktorką. Wydawałoby się, że gwiazdy wiodą wspaniałe, szczęśliwe życie. Praca w teatrze ma jednak - jak każda inna praca, swoje wady i zalety.

Wady pracy w teatrze
Często wydaje nam się, że bycie aktorem teatralnym to czysta sielanka. Uważamy, że grający świetnie się bawią, zarabiając przy okazji duże pieniądze. W rzeczywistości praca aktora to bardzo trudne zajęcie. Wymaga całkowitego poświęcenia, wielokrotnych prób, trwających od świtu do samego wieczora. Ponadto aktor musi wczuć się w grającą przez siebie postać, która często ma zupełnie inny charakter, niż on sam. Bardzo trudno jest grać sceny erotyczne lub miłosne pocałunki, szczególnie, gdy aktorzy mają stałych, życiowych partnerów. Takie sytuacje nierzadko mogą prowadzić do rozpadu ich związku i załamania życia prywatnego. Praca w teatrze wymaga także odporności na stres i siły charakteru. Ktoś o słabych nerwach może nie wytrzymać nacisków mediów i plotek. Poza tym zarobki aktorów teatralnych nie należą do najwyższych. Jest to prestiżowa praca, jednak tylko nieliczni zarabiają w teatrze duże pieniądze.

 

Zalety pracy w teatrze
Mimo iż trudności, z jakimi borykają się aktorzy mogą odstraszyć, to jednak praca w teatrze może przynosić również mnóstwo radości. Niezastąpione jest uczucie, jakie daje salwa oklasków po zakończeniu przedstawienia. Dla aktora nie ma nic cenniejszego od akceptacji i podziwu publiczności. Praca aktorów jest bardzo urozmaicona. Nieustannie poznają oni nowe osoby i miejsca. Ponadto mają możliwość ciągłego rozwoju i ćwiczenia własnego umysłu. Wcielanie się w coraz to inne postaci pozwala na spełnienie wewnętrzne grających oraz ich realizację zawodową. Atrakcyjne może być także życie towarzyskie, jakie wiodą aktorzy. Biorą udział w galach na najwyższym poziomie, spotykają się z najważniejszymi ludźmi w kraju. Zawdzięczają to oczywiście temu, o czym marzy wielu ludzi - sławie. Praca w teatrze wiąże się także z uznaniem społecznym i wysokim statusem. Ten rodzaj aktorstwa zalicza się do kultury wyższej i jest bardzo prestiżowy. Aktorzy mają pewność, że ogląda ich wybrana publika o wysokich oczekiwaniach, mają więc tym większą satysfakcję, że mogą im podołać.
Uczucia, jakie płyną z akceptacji i podziwu publiczności nie można porównać z niczym innym.