Pranie białych ubrań – porady

Sok z cytryny, ocet, soda oczyszczona, woda utleniona, a także proszki i wybielacze z pewnością ułatwią pranie białych ubrań.

Białe ubrania są bardzo efektowne i eleganckie. Często jednak trudno utrzymać efekt śnieżnobiałych barw, zwłaszcza że ubrania w tym kolorze szybko szarzeją. Jest jednak kilka sposobów na to, aby zapobiec zmianie odcienia i poprzez odpowiednie pranie białych ubrań zachować ich piękno na dłużej.

 

Bielizna biała jak śnieg

Jedną z najbardziej narażonych na zniszczenie części garderoby jest bielizna, gdyż zazwyczaj jest wykonana z delikatnych materiałów. Biustonosze szybko się brudzą, ponieważ mają styczność z balsamami, oliwkami, oraz innymi kosmetykami, na przykład z dezodorantem, który może powodować żółte plamy. Żeby je zlikwidować można bieliznę zostawić na noc w mieszance wody i wody utlenionej (4 uncje na miskę wody). Aby pranie białych ubrań, a zwłaszcza bielizny, nie było uciążliwe, należy ustawić program delikatnego prania w ciepłej wodzie (która pomoże w usunięciu plam i innych zabrudzeń). Następnie należy dodać zwykłego proszku (lub płynu). Sekretem udanego prania białych rzeczy jest dodanie jednej szklanki soku z cytryny lub octu winnego, który sprawi, że bielizna nie zniszczy się podczas prania i będzie śnieżnobiała. Dobrym sposobem, aby delikatne tkaniny nie uległy zniszczeniu jest pranie ich w specjalnie przeznaczonych do tego woreczkach (dostępnych w sklepach z artykułami dla domu). Aby usunąć nieprzyjemny zapach (na przykład potu), warto użyć pół szklanki rozpuszczonej sody oczyszczonej. Bielizna będzie miała ładny zapach jeśli wyjmie się ją z pralki bezpośrednio po upraniu i od razu rozwiesi (najlepiej na świeżym powietrzu).

Codzienne pranie i awaryjne wybielanie

Aby usunąć silne plamy z białych ubrań można użyć wybielacza, jednak należy wiedzieć w jaki sposób to zrobić, aby nie zniszczyć tkanin. Pierwszy krok to sprawdzenie na metce, czy producent nie zabrania używania wybielaczy. Jeśli jest to dozwolone, należy użyć 1-2 łyżki tego środka na jeden litr ciepłej wody (rozcieńczając go, a nie stosując bezpośrednio na plamy). Białe tkaniny można namaczać nawet godzinę, jednak optymalny czas to około 40 minut. Kolejny krok to dokładne wypłukanie ubrań, a jeśli nieprzyjemny zapach dalej się utrzymuje, można zastosować wodę utlenioną (8 uncji, czyli 230 gram na jedno płukanie w pralce), która go zniweluje. W przypadku kiedy używanie wybielacza jest zabronione, warto skorzystać z domowego sposobu. W dużym garnku zagotować wodę, wsadzić ubrania, dodając odpowiednią ilość proszku. Gotować około 20 - 30 minut. Codzienne pranie białych ubrań, które nie są bardzo zabrudzone, powinno odbywać się bez dodatku wybielaczy, a jedynie przy użyciu proszku do białych tkanin. Można użyć także koncentratu w płynie, który jest bardziej ekonomiczny i często daje lepsze efekty (ponieważ ma bardziej skoncentrowane składniki). W tym przypadku do mniejszego prania należy dodać ¾ zakrętki, a do większego – całą zakrętkę z płynem. Aby chronić rzeczy przed szarzeniem, warto -podobnie jak przy bieliźnie, dodawać do prania sodę oczyszczoną.