Pranie tapicerki samochodowej - wskazówki

Pranie tapicerki zarówno materiałowej, jak i skórzanej wymaga tylko użycia odkurzacza i odpowiednich preparatów i daje się bez przeszkód wykonać bez pomocy profesjonalistów.

Profesjonalne pranie tapicerki jest kosztowną usługą, nie wymaga jednak specjalnych umiejętności czy środków. Każdy właściciel samochodu może z powodzeniem zadbać o obicia swego auta sam. 

Akcesoria niezbędne do prana tapicerki

Pranie tapicerki nie wymaga zbyt wielu sprzętów. Potrzebujemy odkurzacza (domowego, samochodowego lub dostępnego na stacjach benzynowych), preparatów do pielęgnacji tapicerki, na przykład w sprayu czy w postaci pianki oraz porządnej szczotki. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż do wyczyszczenia całej tapicerki potrzebne nam będą dwa lub nawet trzy opakowania preparatu w sprayu. Jeżeli mamy wrażliwą skórę dłoni, zaopatrzmy się też w gumowe rękawice ochronne. Materiały zastosowane do obicia foteli w samochodach są zazwyczaj odporne na odbarwienia. Przed zastosowaniem środka do ich pielęgnacji warto jednak sprawdzić jego działanie na niewielkim, mało widocznym fragmencie tapicerki.

Pranie tapicerki z materiału

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest odkurzenie tapicerki, w celu uniknięcia powstania nieestetycznych zacieków. Następnie pokrywamy całą tapicerkę specjalną pianką. Bardzo ważne jest pokrycie całego elementu tapicerki (na przykład oparcia). Jeśli będziemy chcieli wyczyścić zaledwie część, możemy pozostawić trwały różnica w odcieniu obicia. Kolejnym etapem jest dokładne wyszorowane pokrytej pianką tapicerki aż do uzyskania pożądanego efektu. Pamiętajmy, że pod siedzeniami znajdują się kable do ogrzewania foteli czy poduszek powietrza, więc nie przesadzajmy z nadmierną ilością pianki - zawiera ona dużo wody i może doprowadzić do spięcia. Po wyczyszczeniu wnętrza pojazdu, pozostawiamy je do wyschnięcia na kilka godzin. Na koniec możemy jeszcze raz odkurzyć tapicerkę. Po wypraniu wnętrza nie zostawiajmy samochodu w chłodnym lub wilgotnym miejscu. Z takim problemem możemy się spotkać głównie w okresie zimowym. Zadbajmy wówczas o suche miejsce, na przykład garaż. Pozostawienie samochodu z wilgotną tapicerką na mrozie lub w deszczu może spowodować zniszczenie obicia lub powstanie pleśni.

Czyszczenie skórzanej tapicerki

Pranie tapicerki skórzanej jest jeszcze mniej skomplikowane niż czyszczenie materiału. Wystarczy, iż zaopatrzymy się w miękkie ściereczki i preparat do czyszczenia skórzanej tapicerki. Musimy jednak pamiętać, by nie nanosić preparatu bezpośrednio na tapicerkę lecz na ściereczkę. Nasączoną szmatką przecieramy równomiernie skórzane pokrycie. Stosowanie specjalnego preparatu jest niezwykle ważne, bowiem zawiera składniki nawilżające. Dodatkowo myje i zabezpiecza skórę przed osadzaniem kurzu i pozostawia przyjemny zapach. Na zakończenie przetrzyjmy jeszcze tapicerkę suchą ściereczką. Ważne, by do czyszczenia skóry nie używać wody, która może wysuszyć skórę, a nawet spowodować jej popękanie.