Prasowanie koszuli - tak się uda

Prasowanie koszuli według określonej kolejności pozwoli uniknąć zbędnych zagnieceń a także skróci czas prasowania.

Prasowanie koszuli jest zmorą wielu osób a koszule są najtrudniejszym do wyprasowania elementem garderoby. Ich idealne wyprasowanie wymaga wprawy i kilku zabiegów, dzięki którym prasowanie może być łatwiejsze.

 

 • Pomoc przy prasowaniu
  Pomocne mogą okazać się dostępne na rynku płyny ułatwiające prasowanie. Posiadają one składniki, które zmiękczają materiał a część z nich jest perfumowana, więc nadaje prasowanym ubraniom miły zapach. Zadanie ułatwić może także para wodna wytwarzana przez większość dostępnych na rynku żelazek. Jednak przy delikatnych tkaninach należy uważać, by ich nie zniszczyć. Inny, domowy sposób, by ułatwić sobie prasowanie, to rozcieńczenie ulubionego płynu do płukania tkanin w przegotowanej wodzie i spryskiwanie taką mieszanką koszuli przed prasowaniem. Można też po prostu rozpocząć prasowanie, gdy koszula jest jeszcze wilgotna.
 • Odpowiednia kolejność
  Odpowiednia kolejność jest bardzo ważna, gdyż pozwala zaoszczędzić czas na poprawki wyprasowanych wcześniej fragmentów. Prasowanie koszuli najlepiej jest zacząć od kołnierzyka, następnie należy prasować ramiona i karczek. Po wyprasowaniu ramion należy przystąpić do prasowania mankietów na rękawach, a potem samych rękawów. Następnie należy prasować korpus koszuli - najpierw tył, a potem przód. Na samym końcu trzeba ponownie przeprasować kołnierzyk.
 • Krok pierwszy - kołnierzyk, ramiona i karczek
  Prasowanie koszuli należy rozpocząć od kołnierzyka. Nie przysparza on wielu trudności, jest prosty do wyprasowania. Najlepiej jest prasować kołnierzyk zaczynając od jego rogów, aby uniknąć zagnieceń. Znacznie trudniejszy do wyprasowania jest tył koszuli, czyli ramiona i karczek. Zaleca się, aby najpierw wyprasować część środkową, a następnie, naciągając rękaw koszuli na wąską część deski do prasowania, prasować boki zaczynając od krawędzi, a następnie przesuwać powoli żelazko w kierunku środka.
 • Krok drugi - mankiety i rękawy
  Mankiety przed wyprasowaniem należy rozpiąć i rozłożyć na desce, a następnie wyprasować starając się unikać zagnieceń. Po uporaniu się z mankietami, należy wyprasować rękawy. Można je prasować na dwa sposoby. Z kantem albo bez. Łatwiej jest oczywiście zaprasować rękawy w kant, jednak te zaprasowane na gładko, bez kantu są bardziej eleganckie. Przy prasowaniu rękawów pomocna będzie specjalna nakładka, tak zwany rękawnik, na który naciąga się rękaw koszuli. Nakładkę taką można kupić razem z deską do prasowania lub osobno w sklepach z akcesoriami domowymi.
 • Krok trzeci - korpus
  Na koniec należy wyprasować korpus koszuli, pamiętając, aby najpierw wyprasować tył, czyli plecy, a następnie przód. Tył koszuli należy dobrze naciągnąć na deskę do prasowania, a następnie prasować w kierunku od karczku do dołu zwracając szczególną uwagę na plisy. Następnie należy rozłożyć połowę koszuli na desce tak, by guziki znajdowały się przy jej zewnętrznej stronie. Po wyprasowaniu, podobnie postąpić z drugą połową. Prasowanie koszuli trzeba zakończyć ponownym przeprasowaniem kołnierzyka również zaczynając od jego rogów.