Prawidłowa długość krawata

Dobranie poprawnej długości krawata jest bardzo proste, gdy zna się kilka reguł obowiązujących przy jego zakupie i podczas noszenia.

Krawat, czyli inaczej zwis męski ozdobny, nie jest powszechnie lubianą częścią ubioru, ale niektóre sytuacje wymagają jego założenia. Kłopot ze zrobieniem estetycznie wyglądającego węzła, doborem odpowiedniego koloru i wzoru jest powszechnie znany, ale pozostaje jeszcze kwestia, o której często się zapomina - poprawna długość krawata.

Jaka zatem powinna być jego długość?

Krawat musi być odpowiednio dopasowany do wzrostu. Osoba wysoka będzie potrzebować krawat innej długości niż osoba niska. Wychodząc naprzeciw konsumentom, firmy produkujące krawaty, oferują zwisy przeróżnych długości. Wybierając w sklepie krawat należy przyłożyć jeden koniec do dolnej wargi, drugi powinien wtedy dotykać ziemi. Tak dobrana długość krawata gwarantuje, że będzie można odpowiednio go zawiązać. Większość krawatów, mniej więcej w dwóch trzecich swojej długości posiada poprzeczny ścieg. Rozpoczynając wiązanie krawata w tym właśnie miejscu, otrzyma się dobry punkt odniesienia przy regulowaniu jego długości wg własnego uznania.

Dokąd więc powinien sięgać zawiązany krawat?

Wymogi eleganckiej prezencji wyrażają się jednoznacznie. Wskazane jest, aby koniuszek krawata dotykał paska u spodni. Zawiązany krawat nie może być widoczny w otwarciu marynarki na dole, a tym bardziej nie służy do zakrywania męskich genitaliów. Należy pamiętać, że krawat to ozdoba szyi, zatem jego zwisanie poniżej paska spodni jest wykluczone! Przesada w drugą stronę także nie jest wskazana. Krawat sięgający do pępka jest zbyt krótki. Kwestia ta dotyczy głównie osób bardzo wysokich, dlatego mężczyznom bardzo wysokim, zaleca się kupno dłuższych krawatów. Ważne jest także, aby węższa część krawata nie była dłuższa od części szerszej i wystawała u dołu lub z boku. Węższą część należy wsunąć za szlufkę znajdującą się z tyłu części szerokiej.

Czy od powyższych zasad istnieją jakieś odstępstwa?

Zdecydowanie tak. Współczesna moda zmieniła nieco wygląd klasycznego krawata i zwężyła go znacznie względem krawatów noszonych jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu. Krawaty zwężone do absolutnego minimum czyli tzw. "śledziki" stały się bardzo modne wśród młodych ludzi. Ich długość powinna być znacznie mniejsza od długości ich klasycznego poprzednika. Tego typu zwisy po zawiązaniu powinny sięgać pępka lub jego okolic. Nosi się je zazwyczaj na mniej oficjalnych imprezach lub jako dodatek do codziennego ubioru.