Programy freeware do tworzenia jingli – przegląd

Darmowe programy do tworzenia jingli pozwalają każdemu - początkującym i bardziej zaawansowanym użytkownikom - stworzyć ciekawą i wpadającą w ucho ścieżkę muzyczną.

Jingiel to krótki dźwięk stosowany jako przerywnik w audycjach radiowych lub telewizyjnych. Z definicji musi to być melodyjka łatwa do zapamiętania, wyrażająca jakiś slogan, reklamująca program lub stację, w której jest transmitowana. Jest kilka bardziej lub mniej zaawansowanych programów do tworzenia jingli. Nawet za pomocą darmowego programu można stworzyć coś naprawdę oryginalnego i chwytliwego.

 

  • Program Audacity – prosty i funkcjonalny
    Program Audacity we wszystkich wersjach posiada licencję freeware, więc można go bez problemu pobrać z Internetu. Dzięki szerokiej gamie możliwości jest idealnym programem do tworzenia jingli i jest powszechnie używany w tym celu. Ten edytor plików dźwiękowych jest mocną alternatywą dla płatnych programów, jak na przykład Sound Forge, Sony ACID czy Cool Edit Pro. Podstawowe funkcje tego programu to nagrywanie i odtwarzanie dźwięków, jak również przenoszenie plików zapisanych w różnych formatach na przykład WAV, MP3, Ogg Vorbis, AIFF. Tego rodzaju pliki można bez problemu importować i eksportować, by stworzyć unikalną kompozycję jingla. Program umożliwia wycinanie części w obrębie utworu, przesuwanie jego fragmentów i wklejanie w inne miejsca. Ma wbudowany edytor amplitudy – czyli odchyleń wysokości dzwięków oraz moduł wyświetlający spektrogramy – czyli wykresy zależności czasu i częstotliwości (rozchodzenia się fali dźwiękowej). W jego bazie można znaleźć ciekawe efekty i filtry takie jak echo czy inne dźwięki. Dzięki niemu można ciekawie modulować swój kawałek, łączyć wiele utworów, normalizować ścieżki. Program posiada prosty w użytkowaniu interfejs dlatego praca z nim nie sprawia dużych trudności.
  • Program Jingle Palette – stwórz własną paletę dźwięków
    Program Jingle Palette ma nieco inne zastosowanie niż Audacity jednak również bardzo dobrze nadaje się do tworzenia dobrej jakości jingli. Jest on napisany na potrzeby stacji radiowych. Można w nim łączyć utwory muzyczne w palety, które w łatwy i szybki sposób zostają odtworzone. Jedna paleta może zawierać nawet do 30 ścieżek dźwiękowych. Program ten pracuje na plikach muzycznych w formatach: MP1, MP2, MP3, MPA, OGG, WAV oraz na strumieniach audio. Podobnie jak w Audacity można w nim rozcinać utwory, przenosić różne jego części tak, by stworzyć oryginalny jingiel. Jingle Palette posiada sporo przydatnych funkcji, takich jak dodawanie efektów dźwiękowych, nakładanie różnych ścieżek na siebie i inne. Jest to program z pomocą którego możemy stworzyć prosty jingiel.
  • Mp3 Direct Cut – program na niewielkie potrzeby
    Jest to niewielki program do tworzenia jingli umożliwiający pracę jedynie na formacie pliku mp3. Aby pracować na takim kawałku nie jest konieczna dekompresja pliku z formatu PCM do mp3. Można w nim edytować pliki, przycinać, łączyć, zmieniać niektóre parametry. Jest idealny dla początkujących twórców.