Prostownica – jak jej właściwie używać

Prostowanie włosów za pomocą prostownicy to żmudne zajęcie wymagające sporej pracy i zastosowania określonych akcesoriów w postaci szczotki czy kosmetyków do ich stylizacji.

Prostowanie włosów jest popularnym sposobem upiększania fryzury. Najczęściej na stosowanie tego rodzaju zabiegu decydują się młode dziewczęta. Niestety, choć rezultaty, jakie osiąga się za pomocą prostownicy mogą być niebywałe, to jednak codzienne jej stosowanie może w znacznym stopniu niszczyć strukturę włosa. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, w których prostownica jest wykorzystywana niezgodnie z zaleceniami specjalistów z tej branży.

Prawidłowe stosowanie prostownicy do włosów

Jednym z częściej popełnianych błędów jest prostowanie włosów mokrych oraz wilgotnych. Mogłoby się wydawać, iż takie podejście gwarantuje korzystniejsze rezultaty, jednak tak naprawdę prowadzi tylko do dodatkowego uszkodzenia włosa. Prostownica powinna więc być stosowana tylko i wyłącznie na suche włosy. Dla osiągnięcia korzystniejszych rezultatów dobrze jest podczas samego suszenia postarać się nadać fryzurze pożądany kształt. Dobrze sprawdzają się tu okrągłe szczotki za pomocą których można w znacznym stopniu wyprostować włosy. Dzięki temu prostownica będzie stanowiła tylko dodatek, a nie główne źródło przygotowania wybranej fryzury. Profesjonalni fryzjerzy zalecają także stosowanie kosmetyków wygładzających włosy, jakie nabyć można w niemal każdej drogerii. Większość z nich chroni dodatkowo strukturę włosa przed wysuszeniem. Jest to niezwykle ważny aspekt, ponieważ właśnie problem tak zwanego siana na głowie jest najczęściej związany ze zbyt częstym stosowaniem prostownicy.

Prostowanie pasmo po paśmie

Stosując prostownicę najczęściej oczekuje się określonych efektów, jednak w przypadku dziewcząt o bujnych włosach, a także tych, których włosy są z natury trudne do ułożenia - szczególnie włosów kręconych - jest to dość trudne do zrealizowania - i co ważniejsze - wymaga określonego nakładu pracy. Prostowanie najlepiej rozpocząć od pasm znajdujących się u spodu głowy. W renomowanych salonach fryzjerskich górne pasma podpina się za pomocą specjalnych klamerek. Gdy dolne pasma są wyprostowane, wówczas klamry są usuwane i powtarza się proces prostowania górnych warstw włosów. Prostownica powinna być powoli przesuwana po całej długości pasma. Jednocześnie nie może ona być zbyt długo trzymana na jednym fragmencie pasma, ponieważ może to spowodować jego nadmierne nagrzanie. Najwięcej pracy mają oczywiście panie o długich włosach, którym ich dokładne wyprostowanie zajmuje czasem nawet kilka godzin. Jest to więc zajęcie dosyć żmudne i czasochłonne.