Prowadzenie bloga - porady

Chcąc prowadzić atrakcyjnego bloga, należy jasno określić jego zadanie, a następnie pisać regularnie, poprawnie, z pasją, a także ze świadomością, jak działają wyszukiwarki internetowe.

Prowadzenie bloga to element promocji firmy lub sposób na wybudowanie własnego wizerunku jako eksperta i ciekawego autora. Bez względu na to, czy będziesz pisać bloga hobbystycznie, czy w celach marketingowych, powinieneś przestrzegać pewnych prostych zasad, by Twoje notki blogowe cieszyły się popularnością.

 

 

 1. Wybierz odbiorców
  Zdecyduj, jakie tematy chcesz poruszać i dla jakiej grupy docelowej będziesz pisać. Zamierzasz prowadzić specjalistycznego bloga z opiniami na temat nowinek technologicznych, opiniować modę, recenzować filmy czy komentować wiadomości ze swojego miasta? Od tego uzależnij styl prowadzenia bloga, by był naturalny, a także wybór miejsca. Popularna darmowa platforma pozwoli Ci dotrzeć do odbiorców o różnych zainteresowaniach, z całej Polski, płatna domena i własny serwer ochronią Cię przed wyskakującymi reklamami, ale będą wymagać większej promocji, a lokalny serwis zapewni Tobie uwagę czytelników z Twoich okolic.
 2. Pisz dla ludzi
  Prowadząc bloga, inspiruj się zainteresowaniami internautów: komentarzami na forach internetowych, najczęściej czytanymi artykułami, wiadomościami, dyskusjami w serwisach społecznościowych, rankingami filmów i książek. Im dokładniej poznasz trendy, tym lepiej pójdzie Tobie prowadzenie bloga. Jeśli jesteś specjalistą, śledź nowości w wybranej niszy.
 3. Nie kopiuj
  Znajdź autorskie ujęcie tematu. Notki muszą być oryginalne i tworzone z pasją. Czytelnik pragnie poczuć charakter autora, który stoi za tekstem, więc wyraź to, kim jesteś. Pisz odważnie, od siebie, eksperymentuj i prowokuj. Nie kreuj na siłę – internauci bezbłędnie wyczuwają sztuczność i „nagradzają” za nią złośliwością.
 4. Zadbaj o jakość
  Sprawdzaj notki przed publikacją. Błędy długo zostają w pamięci internautów. Zadbaj też o szatę graficzną bloga: nie męcz oczu czytelnika jaskrawą czy zbyt małą czcionką, nadmiarem grafik. Ułatwiaj czytanie: wytłuść ważne fragmenty tekstu, wypunktuj wnioski, pisz prostym językiem.
 5. Szanuj czytelników
  Nie prowadź bloga „bez odbioru”, nie stawiaj się w roli guru, reaguj na komentarze i zachęcaj do dyskusji. Najaktywniejszych nagradzaj, tworząc notki w odpowiedzi na ich komentarze. Pisz regularnie, ale stawiaj na jakość, nie na ilość notek. Na ewentualne zaczepki reaguj spokojnie, starając się łagodzić konflikty. Dzięki temu na Twoim blogu będzie panować przyjazna i zachęcająca atmosfera.
 6. Daj się zauważyć
  Promuj swoje dzieło. Zostawiaj linki na portalach społecznościowych, forach tematycznych, a jeśli używasz komunikatorów, to także w opisach Gagu-Gadu czy Skype. Wstaw adres bloga do swojego podpisu mailowego. Doceń też moc Google: stosuj SEO, czyli optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych. Twoja strona wyświetli się wysoko w wynikach wyszukiwania, jeśli w notkach będziesz używać słów kluczowych, czyli najważniejszych wyrażeń powiązanych z poruszanym tematem. Dzięki temu Twój wkład w prowadzenie bloga nie pójdzie na marne i więcej osób go doceni!