Prowansja - bogata w atrakcje

Malownicza i bogata w liczne atrakcje Prowansja jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Francji.

Prowansja to region w południowo-wschodniej Francji. Znajdują się tu popularne ośrodki turystyczne jak Marsylia, Tulon, Nicea czy Cannes. Oferują one wiele ciekawych atrakcji dla turystów – muzea w Nicei, festiwal Filmowy w Cannes , zabytki w Marsylii czy Tulonie. Także słoneczna pogoda zachęca do przyjazdu i wypoczynku na Lazurowym Wybrzeżu.

 

 

  • Nicea

Nicea, położona w departamencie Alpy Nadmorskie to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych jakie skupia Prowansja. Słynie z licznych muzeów jak na przykład Musee Massena, Musée des Beaux-Arts, Musée national Marc Chagall lub Musee Matisee. Pierwsze z nich swoją siedzibę ma w dziewiętnastowiecznej willi, gdzie zgromadzono zabytkowe dzieła malarskie czy wybory złotnicze przedstawiające historię regionu. Pozostałe z wymienionych poświęcone są wybitnym malarzom, jak Marc Chagall, Henri Matisse czy Monet i Robert (w Muzeum Sztuk Pięknych). W Nicei warto odwiedzić także inne miejsca, jak Promenade des Anglais czy dzielnicę Vieille Ville.

 

  • Marsylia

Marsylia to jeden z największych portów w Europie. To wielokulturowe miasto, w którym można spotkać ludzi z rożnych stron świata, na przykład spacerując La Canebiere – jednej z najpopularniejszych ulic w mieście. Atrakcje turystyczne to między innymi stary port, dawne więżenie Chateau d’If, Notre-Dame-de-la-Garde czy Musee de la Mode. Swoją siedzibę ma tutaj także słynny klub Olympique Marsylia (największy w Prowansji), który swoje spotkania rozgrywa na Stade Velodrome.

 

  • Tulon

Tulon położony jest z departamencie Var. Znajduje się tu baza marynarki francuskiej i kwatera marynarki wojennej Morza Śródziemnego. Warte uwagi są muzea - Musee de Toulon , gdzie znajduje się ciekawa kolekcja sztuki współczesnej, takich artystów jak Cesar, Raysse czy Hantai. Musee du Vieux-Toulon znajduje się w dawnym pałacu arcybiskupim i poświęcone jest historii miasta. Koniecznie trzeba zwiedzić Musee de la Marine – muzeum morskie. Zobaczyć można w nim liczne makiety żaglowców i okrętów wojennych, a także poznać historię portu.

 

  • Cannes

Prowansja jest popularna także z powodu międzynarodowego festiwalu filmowego, na który przyjeżdżają słynni aktorzy i reżyserzy z Hollywood i Europy. To prestiżowe wydarzenie przyciąga kinomanów, dziennikarzy i turystów, którzy liczą, że zobaczą na żywo wielkie gwiazdy, spacerujące na przykład Boulevard de La Croisette. To serce miasta – na promenadzie rosną palmy, znajdują się luksusowe hotele, galerie handlowe czy restauracje.