Prywatność na Facebooku - co należy wiedzieć

Prywatność na Facebooku należy skonfigurować w taki sposób, aby znajomi nie mieli problemu w odnalezieniu naszego profilu oraz aby szczegółowe informacje nie były dostępne dla wszystkich użytkowników portalu.

Facebook jest obecnie najpopularniejszym portalem społecznościowym. Według danych z bieżącego roku, łącznie na całym świecie zarejestrowanych jest około 700 milionów użytkowników. W Polsce ich liczba wynosi ponad 6,5 miliona. Jeśli chcesz być jednym z użytkowników tego portalu, musisz wiedzieć o kilku rzeczach związanych z prywatnością na Facebooku.

Informacje profilowe
Aby ułatwić znajomym wyszukanie naszego profilu, umieszczamy tam szereg informacji dotyczących nas samych. Jednak nie wszystkie z dostępnych tam danych należy udostępniać. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość skonfigurowania prywatności na Facebooku. Aby to zrobić należy kliknąć w zakładkę „profil” i wybrać w niej opcję „ustawienia prywatności”. Na naszym profilu mamy kilka kategorii informacji. Są one związane z wykształceniem, obecnym miejscem zatrudnienia, a także ulubionymi sportowcami, drużynami, książkami, filmami i tak dalej. Wszystkie te dane można wypełnić, ponieważ ich dostępność dla wszystkich niczemu nie zaszkodzi, a może pomóc w odnalezieniu nas przez znajomych. Przykładem może być sytuacja, w której szuka nas, na przykład, znajomy ze studiów. Może to umożliwić odnowienie kontaktu i spotkanie po wielu latach. W dalszej kolejności mamy już takie informacje jak status w związku czy dane kontaktowe. Tego typu informacje to między innymi adres, telefon komórkowy, numer Gadu-Gadu, strona internetowa. Nie należy podawać adresu domowego. Nie jest to wskazane ze względów bezpieczeństwa. Natomiast numer Gadu-Gadu bądź adres e-mail to jak informacje, które umożliwią kontakt z nami poza portalem.

Ustawienia prywatności
Jeśli już zdecydujemy się na uzupełnienie poszczególnych pól, warto wiedzieć, jak ustawić widoczność informacji o nas dla innych użytkowników. Prywatność na Facebooku, a właściwie jej widoczność, można skonfigurować w ustawieniach naszego konta. Weryfikujemy tutaj, kto widzi poszczególne dane związane z naszym profilem. Począwszy od postów publikowanych przez nas samych aż po dane kontaktowe, datę urodzenia i poglądy polityczne. Możemy to ustawić sami, wybierając kto widzi poszczególne elementy. Wszyscy, tylko znajomi czy pozwolimy na to jeszcze znajomym naszych znajomych. Jednak na portalu mamy możliwość skorzystania z kilku podpowiedzi, w jaki sposób ustawić widoczność informacji. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z opcji zalecanych ustawień prywatności na Facebooku. Inną możliwością jest wybranie opcji ustawień standardowych. Wówczas sami ustawiamy, co widzą oraz co mogą komentować inni użytkownicy portalu. Odpowiednim rozwiązanie jest włączenie, opcji, która umożliwia wgląd w szczegółowe informacje na naszym profilu jedynie znajomym. Szczególnie w przypadku danych kontaktowych. Zdjęcie profilowe, wykształcenie oraz obecne miejsce zatrudnienia powinny być widoczne dla wszystkich. Ułatwi to naszym znajomym odnalezienie nas wśród milionów użytkowników na całym świecie. Z kolei możliwość komentowania naszej aktywności należy umożliwić jedynie znajomym. Osoby spoza tego kręgu mogą pisać niestosowne komentarze. Lepiej tego uniknąć. Dlatego po założeniu konta warto poświęcić trochę czasu na ustawienie prywatności tak, aby nie wszyscy mieli dostęp do szczegółowych informacji o nas.