Przebieg przekwitania u kobiet

Przebieg przekwitania u kobiet może trwać przez wiele lat, jeszcze przed wystąpieniem ostatniej miesiączki, ale również i po niej.

Menopauza, czyli inaczej przekwitanie jest naturalną koleją rzeczy. Organizm kobiety może różnie reagować na zmiany hormonalne, jednak przebieg przekwitania u kobiet charakteryzuje się kilkoma wspólnymi objawami.

 • Początek przekwitania
  Przekwitanie rozpoczyna się już kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Przekwitanie rozpoczyna się zanikaniem czynności jajników, a co za tym idzie coraz mniejszą produkcją estrogenów i progesteronów. Pierwszymi tego objawami są zaburzenia miesiączkowania prowadzące do całkowitego zaniku miesiączki. Do początkowych objawów przekwitania zaliczyć należy również huśtawki emocjonalne. Podobnie jak w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego wynikają one z zachodzących zmian w organizmie, a w szczególności odpowiedzialny za to jest obniżony poziom estrogenu.
 • Zmiany emocjonalne
  Zmiany emocjonalne są charakterystycznym objawem zapowiadającym zbliżającą się menopauzę. Kobiety wkraczające w okres przekwitania skarżą się na zdenerwowanie, nadmierną pobudliwość, a także nagłe wybuchy złego humoru oraz bezsenność i zmęczenie. W tym czasie kobiety są także bardziej podatne na depresję i nagłe zmiany nastroju jak na przykład płacz bez powodu. Do pojawiających się w pierwszej fazie przekwitania zmian emocjonalnych należy zaliczyć ponadto kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją. Wskutek zmian hormonalnych kobieta czuje się nikomu niepotrzebna i niekochana. Zdarza się jednak, że proces przekwitania u kobiet zachodzi tak łagodnie, że zmiany te są niemal niezauważalne.
 • Najbardziej dokuczliwe objawy przekwitania
  Z czasem hormony w organizmie osiągają taki poziom, że u kobiety oprócz wymienionych wcześniej objawów dochodzą nowe, które mogą przeszkadzać w życiu zawodowym i prywatnym. Do tych najbardziej dokuczliwych z pewnością można zaliczyć nagłe uderzenia gorąca, a także nocne poty i napadowe kołatanie serca. Uderzenia gorąca to nagłe uczucie wysokiej temperatury obejmujące głowę i szyję, a czasami także i tułów. Często występujące z uderzeniami gorąca nocne poty mogą być tak silne, iż konieczne jest wielokrotne zmienianie bielizny w nocy. Przebieg przekwitania u kobiet można oczywiście złagodzić, aby objawy te nie były tak dokuczliwe, jednak nie można ich całkowicie wyeliminować.
 • Późne objawy menopauzy
  Znaczna liczba kobiet w okresie menopauzy odczuwa również drętwienie rąk, mrowienie, a także częste bóle i zawroty głowy. Często zdarzają się ponadto bóle kostno- stawowe, a długotrwały niedobór estrogenów może doprowadzić do osteoporozy. Po wystąpieniu ostatniej miesiączki znacznie zmniejsza się też zawartość kolagenu w skórze ( także wskutek niedoboru estrogenu). Skóra staje się wtedy coraz bardziej sucha i pomarszczona, a proces starzenia się nasila. Jednym z ostatnich objawów, występujący już po menopauzie, jest suchość w pochwie oraz zmiany w układzie moczowym takie jak nietrzymanie moczu oraz stany zapalne okolic intymnych. Objawy te są również bardzo dokuczliwe, utrudniają bowiem stosunki seksualne wpływając przy tym na samoocenę kobiety. Przebieg przekwitania u kobiet jest procesem długofalowym, może trwać latami, jednak nie zawsze objawy te są tak nasilone. Każda kobieta jest inna i inaczej przez ten okres przechodzi.