Przędziorkowate: szkody i zwalczanie

Przędziorkowatych z naszych roślin pozbędziemy się prostymi, domowymi sposobami, lub, gdy te zawiodą, również chemicznie.

Przędziorkowate to roztocza, pajęczaki pasożytujące na roślinach. Trudno je zauważyć, ponieważ osiągają maksymalnie 0,8 mm długości i najczęściej znajdują się po spodniej stronie liścia. Przędziorkowate wyrządzają szkody żywiąc się sokami roślin. W Polsce spotykamy się z paroma ich gatunkami, a mianowicie przędziorkiem owocowcem, przędziorkiem chmielowcem, głogowcem, oraz malinowcem. Najbardziej pospolitym jest przędziorek chmielowiec. Jego ubarwienie jest pomarańczowe w przypadku samic i zielone w przypadku samców. Zaczynają one żerowanie na przełomie kwietnia i maja. Atakują wiele roślin doniczkowych oraz ogrodowych. Przędziorek lubi wysoką temperaturę i suche powietrze, warunki te sprzyjają jego rozwojowi.

Jak rozpoznać, że nasze rośliny zaatakował przędziorek?
Przede wszystkim zwracamy uwagę na liście, które pokrywa pajęczynka a po niej poruszają się małe szkodniki - przędziorkowate. Na liściach powstają jasne plamy, a po jakimś czasie liście brązowieją, skręcają się i w końcu usychają. Szkodników należy szukać pod liśćmi, a ze względu na ich niewielki rozmiar, przyda się nam szkło powiększające, by je dostrzec.

Sposoby na zwalczenie roztoczy przędziorkowatych
Prócz środków chemicznych istnieją również domowe sposoby na pozbycie się przędziorka. Potrzebne nam będą: spryskiwacz do roślin, woda i płyn do naczyń lub spirytus salicylowy. Sposobem pierwszym jest spryskanie rośliny zaatakowanej przez przędziorka czystą wodą. Czynność tę należy powtarzać regularnie, a do tego warto również przenieść roślinę w mniej nasłonecznione miejsce. Drugim sposobem jest spryskanie roślin wodą zmieszaną z płynem do naczyń. Cztery litry wody mieszamy z pięcioma łyżkami stołowymi płynu do naczyń. Roślinę należy opryskać poniżej liści. Roztwór powinno się stosować mniej więcej tydzień. Do kolejnego sposobu używamy wody i spirytusu salicylowego. Jedną szklankę spirytusu mieszamy z jedną szklanką wody, dzięki czemu spirytus będzie na tyle rozwodniony, iż nie zniszczy rośliny. Roślinę opryskujemy tak, jak przy poprzednich sposobach. Jeśli powyższe, domowe sposoby zawiodą, w walce z przędziorkowatymi pozostają nam już tylko środki chemiczne. Wybierając środki do niszczenia roztoczy zapoznajmy się z ulotką, opisem produktu. Po zakupie środka mieszamy go z zalecaną ilością wody i podobnie jak w poprzednich przypadkach spryskujemy roślinę. Powtarzamy to, aż szkodnik zniknie całkowicie.