Przepis na udany karciany wieczór – wybór gier i przekąsek

O tym, czy karciany wieczór będzie udany decyduje wybór odpowiedniej gry, zależnie od ilości graczy i ich preferencji, a także przekąsek – smacznych i sycących.

Karciany wieczór to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi. Gry karciane charakteryzują się zazwyczaj prostymi do opanowania regułami, często są dobrym ćwiczeniem dla umysłu, a przy okazji dostarczają sporej dawki emocji.

 

 

  • Ilość graczy
    Aby stosownie dobrać grę na nasz karciany wieczór, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość graczy. W brydża lub kierki można grać tylko i wyłącznie w cztery osoby, 3-5-8 z kolei - jedynie mając komplet trzech graczy. W kanastę albo tysiąca można grać w dwie do czterech osób. Poker, makao albo remik to natomiast gry dobre dla dwóch do sześciu graczy. Inne gry, jak na przykład dupa biskupa albo oczko, nie mają określonej liczby graczy. 
  • Rodzaj gry
    Drugim istotnym kryterium są upodobania naszych gości. Jeśli mają oni ochotę na raczej cichy karciany wieczór oraz grę wymagającą skupienia i myślenia, to dobrym wyborem będzie brydż albo kierki. Poker będzie zaś odpowiedniejszy, gdy najbardziej zależy nam na emocjonującej rozgrywce. Makao jest grą dynamiczną, gdzie myślenie jest ważne, ale nie zawsze jest na nie czas, z kolei oczko to gra bazująca niemal wyłącznie na szczęściu. I wreszcie takie gry jak dupa biskupa, gdzie nie liczy się ani szczęście ani strategia - ta gra bazuje ściśle na refleksie. Warto też pamiętać, że niektóre gry wymagają dodatkowych akcesoriów - jak żetony do pokera lub chociaż ich zamiennik w postaci zapałek. Inne gry (jak remik) wymagają natomiast przynajmniej dwóch talii kart, na co również musimy być przygotowani.
  • Przekąski
    Dobry karciany wieczór to także dobre przekąski. Gra potrafi być bardzo wciągająca i trwać wiele godzin, dlatego należy pamiętać o jedzeniu. Przekąski powinny być dość sycące. Dobrym wyborem będą tartinki, koszyczki serowe lub koreczki - najlepiej małe, takie do zjedzenia "na raz", by nie odciągać zbytnio uwagi od gry. Niezmiernie istotną kwestią przy wyborze przekąsek na nasz karciany wieczór jest wybranie jedzenia niebrudzącego, aby karty nie stały się po jednym rozdaniu lepkie i zatłuszczone. Wskazane są przekąski suche, jak paluszki (najlepiej bez soli) czy herbatniki (bez czekolady). Podobnie jak przy wyborze gry, warto uwzględnić preferencje gości i wziąć pod uwagę przeciwników "śmieciowego jedzenia" lub wegetarian i zapewnić dla nich owoce (jak winogrona) albo warzywa (na przykład pokrojone w słupki marchewki czy seler naciowy).