Przeprowadzka za granicę – za i przeciw

Wady i zalety przeprowadzki za granicę są względnie i zależą od konkretnej sytuacji, w jakiej znalazła się dana osoba.

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej a jej granice otworzyły się na Zachód podróżowanie stało się o wiele łatwiejsze. Jesteśmy obywatelami Europy i możemy w tej chwili sami decydować, gdzie chcemy zamieszkać. Przed przeprowadzką za granicę warto się jednak dobrze zastanowić i podjęta została decyzja na tak, dobrze do niej przygotować.

Plusy przeprowadzki za granicę

Przede wszystkim nigdy nie podejmujemy decyzji o przeprowadzce bez konkretnego powodu, gdyż niewielu ludzi gotowych jest zrezygnować ze znanego miejsca na rzecz czegoś obcego, innego. Prawdopodobnie powód podjęcia decyzji o przeprowadzce za granicę jest największą zaletą tego pomysłu. Przyczyn może być wiele: lepiej płatna praca, rodzina mieszkająca za granicą, perspektywa rozwoju. Zaletą przeprowadzki za granicę jest niewątpliwie możliwość samodzielnego wyboru kraju i regionu, w którym chce się zamieszkać. Jeżeli przyczyną przeprowadzki za granicę jest zmiana pracy, ważne jest też to, że tak zwany pracownik mobilny i jego rodzina posiadają takie same prawa jak pracownicy danego państwa należącego do Unii Europejskiej. Rodzina osoby zatrudnionej posiada prawo dostępu do rynku pracy i szkolnictwa w nowym kraju pobytu. Za zaletę często podaje się wyższe zarobki na Zachodzie, jednak zależą one głównie od rodzaju wykonywanej pracy. Do zalet można także zaliczyć poznanie nowej kultury, języka danego kraju a także dwujęzyczność dzieci.

Wady przeprowadzki za granicę

Podstawową wadą przeprowadzki jest rozłąka, rozstanie z większą częścią rodziny a co za tym idzie - rozluźnienie relacji z nią. Do tego dochodzi zupełna zmiana środowiska, wejście w świat nowych zwyczajów, wtopienie się w nową kulturę. Co równie trudne, często w związku z przeprowadzką za granicę pojawia się bariera językowa i trzeba liczyć się z tym, że proces jej zanikania trwa co najmniej kilka miesięcy. Wszystko jednak zależy od tego, dlaczego na taką przeprowadzkę chcemy się zdecydować. Dla niektórych wadą mogą okazać się jej koszty, dla innych nie musi stanowić to problemu. Z pewnością uciążliwe jest to, że przeprowadzka za granicę uniemożliwia zabranie ze sobą wszystkich potrzebnych rzeczy, całego wyposażenia domu. To jednak głównie wada dla osób, które dużo zgromadziły, nie zaś dla tych, którzy dopiero zaczynają samodzielne życie. Gdy bierzemy pod uwagę przeprowadzkę za granicę, musimy się także liczyć z tym, że w danym kraju obowiązują inne prawa, inaczej może wyglądać choćby sposób ubezpieczenia. Przed wyjazdem warto także zorientować się, jak po podjęciu pracy należy, na przykład, rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Choć zaletą przeprowadzki mogą być wyższe zarobki, trzeba pamiętać o tym, że i wydatki są proporcjonalnie większe, co sumarycznie nie musi dać zadowalającej kwoty.