Przepuklina uwięźnięta - czym jest i jak się ją leczy?

Przepuklina uwięźnięta to zaciśnięcie się jelita cienkiego wraz z zawartością; choroba ta jest leczona operacją chirurgiczną lub zabiegiem z użyciem laparoskopu.

Przepuklina jest to patologiczne uwypuklenie treści, zwykle jamy brzusznej, przez otwór znajdujący się w powłokach ciała, w miejscu o obniżonej odporności. Specyficznym typem tej przypadłości jest tak zwana przepuklina uwięźnięta, która spowodowana jest przez zakleszczenie się zawartości przepukliny, często jelita cienkiego.

 

  • Specyfika przepukliny uwięźniętej
    Przepuklina uwięźnięta to rodzaj niedrożności jelit, który jest najczęściej diagnozowany u bardzo małych dzieci lub osób w wieku podeszłym. Choroba polega na zaciśnięciu się treści worka przepuklinowego - najczęściej jest to jelito. To z kolei powoduje, że przesuwanie się treści jelitowej jest znacznie utrudnione lub uniemożliwione. Ponadto występują problemy z właściwym ukrwieniem jelita, co skutkuje jego martwicą. Przepuklina uwięźnięta oznacza, że z worka przepuklinowego, w którym mogą znajdować się narządy, nie może wydostać się jego treść - jest to przepuklina nieodprowadzalna. Ta niemożność odprowadzenia zawartości przepukliny w dużym stopniu zaburza pracę jelit, poprzez negatywny wpływ na ich ukrwienie i drożność.
  • Objawy uwięźnięcia przepukliny
    W przypadku uwięźnięcia przepukliny występuje najczęściej bardzo silny i ostry ból brzucha. Jeśli jest on usytuowany w miejscu, w którym wcześniej pojawiała się okresowo przepuklina, wtedy z bardzo dużym prawdopodobieństwem chory cierpi właśnie na jej uwięźnięcie. Ponadto objawem tejże choroby jest również zaczerwienienie się guza przepuklinowego. Symptomami, wskazującymi na przepuklinę uwięźniętą są także wymioty i nudności. Poza tym zatrzymanie gazów i stolca, wzdęcia, zaparcia oraz brak apetytu są objawami tego schorzenia. Chorzy mają zwykle nienaturalnie wzdęty brzuch, gorączkują i oblani są potem. Skarżą się także na ból, który promieniuje od guza przepukliny. Może wystąpić także tachykardia, leukocytoza, a w przypadku zbagatelizowania objawów nawet wstrząs septyczny.
  • Leczenie przepukliny uwięźniętej
    Jeśli zostaje zdiagnozowana przepuklina uwięźnięta to najczęstszym sposobem leczenia jej jest ingerencja chirurgiczna. Należy szybko poddać się operacji, ponieważ nieleczone schorzenie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. W przypadku zaniechania leczenia operacyjnego może wystąpić nawet martwica narządu, perforacja, zapalenie otrzewnej, a nawet śmierć. Operacyjne leczenie polega na odprowadzeniu treści worka przepuklinowego do jamy otrzewnej. Podczas operacji worek zostaje otwarty, usuwa się jego nadmiar i zaszywa z powrotem. Bywa, że leczenie uwięźnięcia przepukliny wymaga usunięcia nawet dużej części jelita. Operacyjne leczenie przepukliny może odbyć się także przy użyciu laparoskopu, co jest mniej inwazyjną metodą niż interwencja chirurgiczna.