Przetrwać gimnazjum – porady dla nastolatków i ich rodziców

Przetrwanie gimnazjum to dla młodego człowieka i jego rodziców prawdziwe wyzwanie, do którego najlepiej jest podejść łącząc siły i współpracując ze sobą na każdym możliwym polu, co pozwoli uniknąć ewentualnych zagrożeń.

Reforma szkolnictwa mająca miejsce przed kilkoma laty spowodowała, iż młodzi ludzie zmuszeni zostali do szybszego dojrzewania zwłaszcza w kwestii emocjonalnej. Wcześniej dziecko dopiero w wieku piętnastu lat musiało stanąć przed wyzwaniem związanym ze zmianom otoczenia w tym także grona przyjaciół. Obecnie przez to samo muszą przejść już trzynastolatki, co wiąże się ze sporymi zagrożeniami, z którymi zarówno oni jak i ich rodzice muszą sobie w określony sposób radzić. Przetrwanie gimnazjum nie należy zatem do najprostszych okresów zarówno w życiu rodziców, jak i dojrzewającego dziecka.

Ryzyko wpadnięcia w nałogi i złe towarzystwo

Największym zagrożeniem, z jakim muszą sobie radzić młodzi ludzie wybierający się po raz pierwszy do gimnazjum są wszelkiego rodzaju nałogi. Nastolatek chce przede wszystkim wejść do nowej grupy rówieśniczej, co wiąże się z tym, iż czyni wszystko to, co jest przez tę grupę aprobowane. Jeśli nastolatek widzi jak podczas przerwy większa część uczniów zmierza w stronę palarni to on także ulega temu schematowi. Młody człowiek, który nie jest do końca pewien swojej wartości ma największe szanse na to, aby popaść we wszelkiego rodzaju uzależnienia. W tym okresie ważne jest, aby dziecko było wspierane przez swoich najbliższych. Musi mieć ono poczucie, iż w razie problemów może zwrócić się o pomoc do rodziców lub rodzeństwa. Dziecko powinno być także uświadamiane w zakresie zagrożeń, jakie wiążą się z określonymi nałogami. Dodatkowo rodzice gimnazjalisty powinni zadbać o to, aby ich dziecko wyróżniało się wysokim poziomem asertywności, co będzie wiązało się z tym, iż będzie ono potrafiło odmawiać namowom kolegów. Tak, więc zarówno rodzice, jak i dziecko przetrwać gimnazjum mogą tylko wtedy, gdy będą ze sobą współpracować.

Izolacja w grupie rówieśniczej

Dziecko wybierające się do gimnazjum narażone jest nie tylko na ryzyko wejścia w złe towarzystwo, ale również na izolację w najbliższym otoczeniu, co jest równie niekorzystne dla jego rozwoju. Zdarza się, iż młody człowiek ma problem z nawiązaniem nowych znajomości, przez co odsuwa się od grupy. W takich sytuacjach rodzic powinien spróbować pomóc dziecku w otwarciu się na otoczenie. W tym celu można spróbować porozmawiać z nastolatkiem o jego obawach. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest wrodzona nieśmiałość, z którą będzie sobie można wspólnie poradzić. Należy pamiętać o tym, iż zarówno izolacja, jak i wchodzenie do grupy rówieśniczej o nienajlepszej reputacji są tak samo szkodliwe dla psychiki młodego człowieka. Rodzice gimnazjalistów powinni czujnie obserwować swoje dzieci, aby w razie konieczności móc szybko interweniować. Przetrwanie gimnazjum bez uszczerbku dla rozwoju dziecka jest, więc jak najbardziej możliwe.