Przetrwać w związku na odległość - czy to możliwe?

Aby przetrwać w związku na odległość należy utrzymywać stały kontakt z partnerem, dbać o jakość rozmów.

Konieczność życia w związku na odległość często sprawia, że rozpadają się nawet najbardziej udane małżeństwa, a związki nieformalne zwyczajnie przestają istnieć. Ludzie, dzieleni setkami bądź tysiącami kilometrów, odzwyczajają się od siebie, poznają kogoś innego. Często chwila słabości, wynikająca z potrzeby poczucia czyjejś bliskości niszczy budowaną przez lata więź. Przetrwanie w związku na odległość jest jednak możliwe, jeśli partnerzy będą nieustannie pracować nad utrzymaniem łączącego ich uczucia.

Częsty kontakt

Przetrwanie w związku na odległość jest związane z utrzymaniem przez partnerów stałego kontaktu. Umożliwiają to łącza telefoniczne i internetowe. Rozmowy kochających się osób powinny odbywać się regularnie, co najmniej raz dziennie. Idealnym rozwiązaniem jest umawianie się na konkretną godzinę. Można wtedy na przykład wypić razem kawę, zjeść posiłek, obejrzeć zdjęcia bądź poczytać książkę. Kamery internetowe pozwalają na kontakt, dający złudzenie bliskości ukochanej osoby. Należy również stale być obecnym w życiu kochanej osoby, interesować się jej problemami, doradzać, wspierać dobrym słowem, czasem zadzwonić niespodziewanie, żeby powiedzieć, że się kocha i tęskni. Partnerzy, żyjący w związku na odległość powinni również razem spędzać czas. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Można oglądać w tym samym czasie jeden film, grać w gry online, czytać książkę, a nawet spożywać posiłki w tych samych godzinach. Partnerzy mogą również kierować do siebie codzienne prośby, na przykład o przypomnienie o spotkaniu, pobudkę czy sprawdzenie hasła w encyklopedii. Pozwala to częściowo pokonać tęsknotę i być obecnym w życiu kochanej osoby.

Jakość rozmów

Szczerość i zaufanie są fundamentem każdego związku, nie powinno ich więc zabraknąć w związku na odległość. Nie ma sensu ukrywać przed partnerem niepowodzeń i przykrych spraw, udawać, że wszystko jest dobrze, kiedy nie jest. Przetrwanie w związku na odległość jest możliwe dzięki wspólnemu przeżywaniu ciężaru rozstania, zaradzaniu tęsknocie oraz dzieleniu się problemami. Niezwykle istotne jest również okazanie partnerowi zaufania. Nie można wciąż go podejrzewać o zdradę, ukrywanie czegoś, doszukiwać się fałszu w słowach, a na pewno niedopuszczalne jest wypytywanie czy przypadkiem z kimś się nie spotyka oraz rzucanie wprost oskarżeń. Okazywanie braku zaufania jest nietaktowne, przywołuje na myśl pytanie, z czego wynika podejrzliwość, zasiewa wątpliwości związane z lojalnością strony oskarżającej. Podejrzliwe pytanie lepiej więc zastąpić zapewnieniami o miłości i tęsknocie. Osoby, żyjące w związku na odległość powinny bardzo często mówić sobie ciepłe słowa, zapewniać, że partner jest ważny i potrzebny, ponieważ jest to jedyny sposób na poczucie bliskości ukochanego. Oczywiście rozmowy nie mogą być wolne od sprzeczek. Ludzie, którzy się kochają mogą czasem mieć różne zdanie i nie ma w tym nic złego. Ważne, żeby po kłótni zawsze nastąpiło pojednanie.