Przewijak dla dziecka: zrób to sam

Zbudowanie przewijaka dla dziecka dzieli sie na dwa kroki - przygotowanie fizycznej konstrukcji i zadbanie o jego estetykę.

przewijak dla dziecka jest elementem wyprawki na który decyduje się coraz więcej młodych rodziców. Jego stosowanie w znacznym stopniu ułatwia codzienną pielęgnację i higienę noworodka. Jest to przedmiot o średniej wartości materialnej, lecz z powodzeniem można go także wykonać we własnym zakresie pod warunkiem jednak, iż posiada się odpowiednie narzędzia i odrobinę wolnego czasu.

Przygotowanie zaplecza

Najważniejsze jest zebranie przedmiotów, które przydadzą się w dalszej pracy. Najpierw należy zadbać o podstawę przewijaka dla dziecka, czyli o element, który będzie odpowiadał za jego usztywnienie. Można w tym celu wykorzystać drewnianą deskę lub grubszą płytę o stabilnej konstrukcji. Następnie należy przyciąć ją do pożądanego rozmiaru. Dobrze jest to zestawić z wymiarami łóżeczka bądź komody, dla jakiej będzie on najczęściej stosowany. Kolejnym elementem jest wygładzenie krawędzi za pomocą szlifierki. Nie jest to czynność konieczna do wykonania, lecz warto o tym pomyśleć zwłaszcza, gdy dysponuję się odpowiednim sprzętem. Kolejnym krokiem jest przybicie miękkiej gąbki. Musi ona dokładnie pokrywać całą powierzchnię przewijaka. Zaleca się, aby przymocować ją na zatrzaski, które będą gwarantowały utrzymanie jej we właściwym miejscu. Ważne jest również to, aby dziecko miało zapewnione maksimum bezpieczeństwa, co wiąże się z tym, iż nie może ono odczuwać żadnych niedogodności związanych z na przykład kłuciem mocowań.

Estetyka przewijaka

Przewijak dla dziecka powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także i estetyczny. Dlatego też po przymocowaniu gąbki należy zadbać o pokrycie jej odpowiednim materiałem. Powinien on być odporny na plamy, ponieważ w przypadku tego przedmiotu jest to element nie unikniony. Ważne jest to, aby wybrany materiał można było łatwo utrzymać w czystości. W tradycyjnym przwijaku dla dziecka stosuję się do tego celu ceraty z kolorowymi wzorami, które można wykorzystać także w przypadku ręcznego montażu. W wybranych sklepach można także zakupić gotowe pokrowce na przewijaki, co znacznie uprości całą sprawę. W sytuacji, gdy wykorzystuję się jednak tradycyjną ceratę należy pamiętać o tym, aby przewijak dla dziecka był nią dokładnie obity. Tu także przydadzą się specjalne zszywki lub ewentualnie klej do tkanin. Pokrowiec można również uszyć w tradycyjny sposób.