Przy jakich schorzeniach stosujemy płukanki ziołowe do ust?

Płukanki ziołowe do ust można stosować na wiele różnych schorzeń jamy ustnej, lecz by leczenie przyniosło skutek i nie spowodowało szkody trzeba znać właściwości ziół.

Płukanki ziołowe do ust mogą mieć właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Mogą one wzmacniać zęby i likwidować drobnoustroje, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Samodzielne wykonanie takiej płukanki jest proste ze względu na niską cenę ziół i łatwy dostęp do nich.

Schorzenia jamy ustnej leczone płukankami

Schorzenia jamy ustnej i dziąseł wywołują różne czynniki miejscowe, bakterie, wirusy, drożdżaki. Duży wpływ na występowanie chorób ma brak higieny, próchnica zębów, alkohol i papierosy. Również cukrzyca, ciąża oraz niedobór witamin może wpłynąć na powstanie chorób jamy ustnej. Doskonale na te schorzenia działają płukanki ziołowe w postaci naparów i odwarów oraz wyciągów alkoholowych rozcieńczanych wodą. Mają one działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, ściągające, grzybobójcze. Zapobiegają krwawieniu dziąseł oraz utrudniają powstawaniu się kamienia nazębnego. Najbardziej popularne zioła, z których można zrobić płukanki do ust to szałwia, pomagająca przy chorobach zębów i dziąseł, rumianek mający działanie przeciwzapalne, doskonały przy zapaleniu jamy ustnej krwawnik pospolity i jastrzębiec kosmaczek działający ściągająco i ułatwiający gojenie. Płukanie jamy ustnej wspomaga higienę przez zobojętnienie kwaśnego środowiska jamy ustnej oraz usunięcie bakterii w jamie ustnej. Stosowanie płukanek ziołowych do ust posiłku usuwa resztki pokarmowe a dzięki długiemu płukaniu całkowicie może rozpuścić się cukier zalegające w jamie ustnej.

Leczenie schorzeń jamy ustnej płukankami ziołowymi

Płukanka z szałwii, rumianku, babki lancetowatej i nagietka jest dobrym lekarstwem na gnilca dziąseł, na którego chorują małe dzieci i niemowlęta. Choroba ta powstaje na skutek niedoboru witaminy C, w wyniku czego wypadają zęby i dochodzi do zapalnego przerostu dziąseł. Zioła w gnilcu zmniejszają stan zapalny i krwawienia oraz utrzymują higienę jamy ustnej. Innym schorzeniem dzieci jest pleśniawka, czyli drożdżakowe zapalenie jamy ustnej, którym noworodki zakażają się od matek. Płukanka z pięciornika, liscia orzecha włoskiego, nagietka i szałwii pomaga w leczeniu tego schorzenia. Częstą chorobą jamy ustnej jest parodontoza, do której powstania przyczyniają się bakterie. Skutkiem nieleczenia schorzenia jest utarta zębów. Pomocne w leczeniu parodontozy są zioła o działaniu bakteriobójczym, ściągającym, przeciwkrwotocznym i przeciwzapalnym takie jak wężownik, kora dębowa, liść orzecha włoskiego, szałwia, dziurawiec i macierzanka. Natomiast płukanka z szałwii, rumianku, tymianku i pięciornika działając odkażająco i przeciwzapalnie dobrze leczy zapalenie jamy ustnej, powstałe w wyniku złej higieny czy próchnicy zębów. Płukanki ziołowe do ust pomagają także w leczeniu trudnego schorzenia, jakim jest ropne zapalenie ozębnej, powstałe na skutek nieleczonej miazgi zęba i jej zgorzeli.