Przyczyny drgania powieki i jak sobie z tym radzić

Brak magnezu w organizmie, nadmierny stres, brak snu oraz inne choroby to niektóre przyczyny drgania powieki.

Nieprzyjemne uczucie drżących powiek towarzyszy wielu ludziom. Przyczyny drgania powieki mogą być różne, a wybór sposobu zlikwidowania tego dyskomfortu powinien być uzależniony od postawionej diagnozy. Można spróbować zmniejszyć dolegliwość poprzez stosowanie domowych sposobów, jednak jeśli objawy nie ustępują należy udać się do lekarza.

 

 

  • Główny przeciwnik – kofeina
    Najczęstsze przyczyny drgania powieki to przede wszystkim brak magnezu w organizmie oraz innych witamin i minerałów. Picie kawy oraz innych płynów zawierających kofeinę powoduje wypłukiwanie magnezu z organizmu, co może prowadzić do drgania powieki. Ponadto może mu towarzyszyć ból głowy, a nawet nadmierna senność. Aby tego uniknąć najlepszym sposobem jest po prostu zredukowanie ilości wypijanej kawy i napojów zawierających kofeinę (najodpowiedniej byłoby zupełnie wykluczyć je z diety). Większość ludzi jest jednak bardzo przyzwyczajona do porannej „małej czarnej”, dlatego w tym przypadku dobrym pomysłem będzie picie kawy bezkofeinowej, która jest zdrowsza dla organizmu. Ponadto warto zażywać tabletki z magnezem, które można zakupić w aptece bez recepty. Innym sposobem jest spożywanie w rozsądnych ilościach czekolady (gorzkiej, o wysokiej zawartości kakao), która zawiera magnez. Ta metoda nie jest jednak polecana osobom o wysokim poziomie cukru we krwi. Po kilku dniach objawy powinny zniknąć. 
  • Stres i brak snu
    Zupełnie inną przyczyną drgania powiek może być nadmierny stres, który jest destrukcyjny dla funkcjonowania całego organizmu. W tym przypadku jedyną radą jest wyciszenie się i uzyskanie spokoju wewnętrznego. Można wziąć ciepłą, długą kąpiel, ukoić zmysły, sięgnąć po interesującą książkę lub wręcz przeciwnie – wyjść z przyjaciółmi i zapomnieć o zmartwieniach. Kolejna przyczyna to brak snu. Organizm jest przemęczony i nie ma możliwości regeneracji. Wtedy pojawiają się opuchnięcia okolic oczu, a powieki mogą drgać. Wtedy należy zapewnić sobie dużą dawkę snu. W przypadku problemów z zaśnięciem można napić się gorącej herbaty z miodem i cytryną, ciepłego mleka lub – okazjonalnie - lampki wina. Pokój powinien być dobrze przewietrzony przed snem, okna powinny być zasłonięte. Nie jest wskazane zasypianie w hałasie (na przykład przy włączonym telewizorze). 
  • Wizyta u lekarza
    Jeśli objawy nie ustępują po około 10 dniach od zastosowania kuracji (spożywania dużej ilości magnezu oraz dbania o zdrowy sen) należy udać się do lekarza. Ponadto należy zasięgnąć jego porady już wcześniej, jeśli spojówka i rogówka jest podrażniona. Występuje przy tym – oprócz drgania powiek, między innymi zaczerwienienie oczu, pieczenie, łzawienie a nawet wydzielina z oczu. Ponadto górne powieki mogą opadać i występują skurcze innych mięśni twarzy. W tym przypadku bezzwłocznie należy udać się do lekarza, albowiem przyczyny drgania powieki mogą być różne, na przykład może być to spowodowane zapaleniem powiek, spojówek lub rogówki. Nie wolno bagatelizować objawów, albowiem może to doprowadzić do poważnych powikłań, które wymagają długotrwałego leczenia.