Przyczyny i leczenie zgagi

Leczenie zgagi należy rozpocząć od poznania jej przyczyny, którą trzeba wyeliminować. Jeśli jest to niemożliwe, istnieje kilka prostych sposobów na zneutralizowanie problemu.

Zgaga dotyczy ludzi w każdym wieku i jest skutkiem cofania się kwaśnego soku żołądkowego w przeciwnym kierunku niż perystaltyka, czyli od żołądka do przełyku. W prawidłowych warunkach mięsień zwieracza przełyku powinien zapobiegać refluksowi treści z żołądka, w tym wypadku jednak tego nie robi. Problem ten dotyka najczęściej osoby między 50 a 70 rokiem życia. Według statystyk u około 7 procent społeczeństwa dolegliwość pojawia się codziennie. Na szczęście leczenie zgagi w wielu przypadkach jest bardzo proste i skuteczne.

Przyczyny zgagi
Poznanie przyczyny zgagi jest niezbędne, jeśli chcemy ją wyleczyć. W prawidłowych warunkach pokarm, który spożywamy powinien trafić z przełyku do żołądka, a stamtąd następnie do jelit. Czasami jednak, gdy mięsień zwieracza przełyku jest osłabiony lub kiedy nasz żołądek jest zbyt pełny, treść zaczyna się cofać i wówczas czuć okropne pieczenie w okolicy mostka, czy w nadbrzuszu. Stan taki często nasila się po przejedzeniu, spożyciu potraw bardzo tłustych, ostrych lub przesyconych węglowodanami. Zgaga częściej występuje po wysiłku fizycznym oraz podczas wykonywania pracy wymagającej częstego schylania się. Do jej powstania przyczynia się również zwiększone ciśnienie w brzuchu, spowodowane ciążą lub otyłością. Wszelkie podrażnienia przełyku i żołądka przez alkohol i papierosy, niektóre leki oraz zmniejszone wydzielanie śliny również są uważane za czynniki przyczyniające się do zgagi.

Leczenie zgagi
Zgaga nie jest chorobą, gdyż może dotykać również zdrowych ludzi. Ważne jest jednak jej zapobieganie i leczenie. Przede wszystkim należy unikać czynników wpływających na powstanie tej dolegliwości. Unikanie potraw tłustych i nadmiernie przyprawionych jest w tym wypadku podstawą. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, należy podczas jedzenia pić dużą ilość napojów neutralizujących kwasy, takich jak na przykład mleko. Podstawowa zasada osób ze zgagą to nie przejadać się i nie kłaść się zaraz po zjedzeniu. Po posiłku unikać prac związanych z trzymaniem głowy w dół. Jeżeli nic z tych rzeczy nie pomaga, należy zastanowić się, co jeszcze może przyczyniać się u nas do powstawania refluksu. Być może są to leki lub otyłość. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyeliminować przyczyn, trzeba zabrać się za neutralizowanie kwasów. Pomogą w tym domowe sposoby oraz leki, które kupimy w aptece. Leczenie zgagi najlepiej zacząć od picia herbat ziołowych, na przykład z żywokostu, co łagodzi dolegliwości. Sprawdzonym sposobem jest również wypicie szklanki zimnego mleka oraz zjedzenie kilku migdałów. Innym preparatem do spożycia jest soda oczyszczona, łyżeczka na szklankę ciepłej wody. Jeśli chodzi o leki, można je podzielić na trzy grupy, w zależności od działania: leki alkalizujące, inhibitory pomp protonowych, leki prokinetyczne. W przypadku, gdy żadna z tych metod nie pomaga, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.