Przyczyny i pielęgnacja nadwrażliwych zębów

Odpowiednia pielęgnacja nadwrażliwych zębów oraz częstsze wizyty u dentysty pomogą nam w zniwelowaniu kłopotu z bolącymi zębami podczas gorących i zimnych posiłków.

Intensywny, krótki ból zęba po spożyciu kwaśnych zimnych lub gorących napojów i posiłków może świadczyć, że cierpimy na nadwrażliwość zębów. Ten rodzaj dolegliwości wymaga właściwej higieny jamy ustnej, częstszych wizyt u stomatologa a także korzystania z preparatów łagodzących objawy czyli odpowiedniej pielęgnacji nadwrażliwych zębów.

Co to znaczy nadwrażliwość zębów?

Ząb nadwrażliwy to przypadłość, na którą cierpi ponad połowa ludzkości. Bywa ona niejednokrotnie tak uciążliwa, że prawdziwym wyzwaniem staje się zjedzenie nawet ulubionego posiłku. Nadwrażliwość objawia się silnym bólem zębów po spożyciu ciepłych, zimnych, kwaśnych lub słodkich produktów, a nieraz także przez dotyk zęba lub dziąsła. Przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięta zębina z wielu różnych powodów: podeszły wiek, stosowanie niewłaściwej pasty do zębów lub zbyt twardej szczoteczki. By uniknąć pogłębiania się problemu należy głównie odpowiednia pielęgnacja nadwrażliwych zębów.

Co jest przyczyną nadwrażliwości zębów?

Miejscem najbardziej narażonym na powstanie i odczuwanie bólu jest szyjka zęba, czyli odsłonięty na skutek cofnięcia się dziąsła korzeń zęba. Kanaliki zębowe prowadzące do miazgi czyli unerwionej części zęba są zamknięte i nie przewodzą bodźców. Niestety zdarza się tak, że z powodu przerw między tymi powierzchniami dostają się do miazgi bodźce bólowe. Istnieje również nadwrażliwość pozabiegowa - szczególny i niegroźny przypadek nadwrażliwości zębiny. Pojawia się on po wizycie u stomatologa i przechodzi przeważnie po 2-3 dniach od zabiegu dentystycznego.

Co sprzyja rozwojowi nadwrażliwości zębów?

Główna przyczyną nadwrażliwości jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, czyli używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów i niewłaściwej pasty. Okazuję się jednak,że budowa zębów również może być przyczyną nadwrażliwości. Przy zbyt dużej komorze zęba a za małej zębinie, nerw znajduje się blisko powierzchni, dlatego też zęby mogą być nadwrażliwe na dotyk. Ponadto powstawaniu nadwrażliwości sprzyja spożywanie pokarmów mięsnych, cytrusowych, słodyczy oraz picie napojów gazowanych, dlatego tak istotna jest właściwa pielęgnacja nadwrażliwych zębów.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja nadwrażliwych zębów?

Wystarczy odpowiednia pielęgnacja nadwrażliwych zębów, by problem odszedł w niepamięć (przeważenie zęby nadwrażliwe można wyleczyć). Po pierwsze, po posiłku, zanim wyszczotkujemy zęby, należy użyć płynu do płukania zawierającego fluor, a dopiero później szczotkować zęby. Pasta do zębów nadwrażliwych również powinna zawierać fluor, amino-fluorek i powinna mieć niski wskaźnik ścieralności, szczoteczka natomiast powinna być z miękkim włosiem. Kolejną istotną wskazówką jest używanie nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni między-zębowych. Ponadto powinniśmy odwiedzić dentystę i z nim ustalić ewentualne dodatkowe leczenie.