Przyczyny nadwrażliwości zębów - poznaj i zapobiegaj!

Do przyczyny nadwrażliwości zębów zaliczamy cofanie się dziąseł, nieprawidłową higienę jamy ustnej, nieodpowiednią dietę czy szkodliwe nawyki.

Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyka średnio co czwartą osobę. Objawia się on przeszywającym bólem podczas spożywania posiłków – zwłaszcza zimnych lub gorących – a także podczas szczotkowania zębów. Przyczyny nadwrażliwości zębów są bardzo różnorodne. Może być ona wywoływana przez choroby dziąseł, niewłaściwą higienę jamy ustnej, nieodpowiednią dietę czy nieprawidłowe nawyki.

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów

Najczęstszą przyczyną powstawania tego schorzenia u osób dorosłych jest odsłonięcie korzeni zębów. Wywoływane jest ono cofaniem się dziąseł. W przypadku, gdy korzenie nie są chronione dziąsłami, odsłonięte zostają mikrokanaliki, w których znajdują się nerwy. Substancje gorące lub zimne, niektóre czynniki chemiczne, a także bodźce mechaniczne (dotyk) powodują podrażnienie tych nerwów i wywołują ból. Niestety, zamiast leczenia stomatologicznego, najczęściej stosowaną metodą walki z tym schorzeniem jest unikanie spożywania wybranych potraw. Część osób, aby uniknąć bólu, myje zęby szybko i niedokładnie, co sprawia, że w jamie ustnej gromadzi się większa ilość bakterii, a to może być przyczyną powstawania stanów zapalnych i pojawiania się innych chorób uzębienia (na przykład przyzębicy). Dlatego należy pamiętać, że w przypadku pojawiania się nadwrażliwości należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który zadba o złagodzenie objawów choroby oraz pozwoli uniknąć rozwoju innych schorzeń.

Inne przyczyny powstawania nadwrażliwości

Przyczyną nadwrażliwości zębów może być także uszkodzenia szkliwa. Wywoływane może być ono między innymi przez zbyt mocne czyszczenie zębów przy użyciu szczoteczki o twardym włosiu. Przyczyną ubytków w szkliwie może być także długotrwałe stosowanie zawierającej komponenty ścierne pasty (na przykład wybielającej). Uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie mikrokanalików powodują także nieleczone stany zapalne i choroby przyzębia. Na pojawienie się nadwrażliwości wpływ może mieć także dieta. Jeśli zawiera ona dużą ilość kwasów – znajdujących się między innymi w owocach cytrusowych, occie, napojach gazowanych, winie – może być przyczyną niszczenia powierzchni zębów i odczuwania związanych z tym nieprzyjemnych objawów w postaci bólu. Również dieta zawierająca duże ilości soli może być przyczyną tego schorzenia. Pojawia się ono częściej u osób stosujących używki – głównie pijących duże ilości kawy i palących papierosy (co dodatkowo sprzyja powstawaniu stanów zapalnych). Nadwrażliwość pojawia się także u osób, które spożywają małe ilości witamin i minerałów. Schorzenie to może być wywołane również nieprawidłowymi nawykami, takimi jak gryzienie długopisów, ołówków czy innych twardych przedmiotów.